Charity a další organizace pořádají vánoční obědy pro lidi bez domova i letos

23. prosinec 2020

V mnohých domácnostech dnes budou vrcholit přípravy Štědrého večera, od vaření polévky a brambor na salát až po balení posledních dárků. Ne všichni ale mají možnost si užít svátky doma se svými nejbližšími. Pro ty nejchudší proto pořádají některé organizace vánoční obědy.

Dobrovolnice olomoucké komunity Sant´Edigio Lenka Nosková a Martina Bradáčová přechází od jedné krabice ke druhé. Z věcí jako jsou sprchové gely nebo ponožky připravují vánoční balíčky pro lidi bez domova. „V každém jsou ponožky, nebo nějaká část oblečení, třeba čepice nebo šála a sprchový gel. Teď přidávám pasty. Ještě potom bude jedno kolo a to s věcmi, které udělají radost, takže nějaká svíčka, dekorace,“ přibližují dobrovolnice.

Dárky by za běžných okolností dobrovolníci lidem předali u vánočního oběda v prostorách Arcibiskupského paláce. Letos to ale kvůli koronavirové pandemii nepůjde. „Letošní vánoční oběd bude specifický. Dopadlo to tak, že budeme chodit trasy, které chodíme při našich pravidelných službách. Dělit budeme na třech pevných stanovištích,“ pokračuje členka komunity Sant´Egidio Magdaléna Hýrková.

Členové organizace chtějí 27. prosince v ulicích Olomouce rozdat lidem bez domova zhruba 200 porcí řízků s bramborovým salátem a alespoň částečně jim tak připravit slavnostní atmosféru. Podobně to bude přímo na Štedrý den také v olomoucké charitě. „Zveme lidi k nám, aby si v klidu přišli sníst jídlo do tepla ke stolu tak, aby nemuseli být někde na lavičce. Snažíme se i letos v té náročnější situaci to zvládnou tak, aby tu možnost důstojně strávit Vánoce měl opravdu každý,“ popisuje vedoucí střediska Samaritán Alexander Dvořák.

Kvůli koronavirovým opatřením má jídelna omezenou kapacitu a více vstupů, aby v ní nebylo větší množství lidí najednou.

autor: bas
Spustit audio