Chci dětem šít věci na míru, říká učitelka Lenka Baše z Fakultní ZŠ Hálkova v Olomouci

„Jsem typ učitele, který neumí použít dvakrát totéž. Mám potřebu neustále vymýšlet nové věci,“ vysvětluje. V době online výuky je podle ní důležité hledat nové strategie a cesty, jiné formy komunikace s žáky, aby chtěli objevovat a vědět.

Lenka Baše letos bojovala v anketě o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Amos. „Přihlásily mě děti z mé 5. C za mými zády. Nominaci jsem přijala, a pak jsme do toho šli společně,“ říká. Korunku sice nezískala, ale dostala se mezi šest finalistů, čímž potěšila nejen žáky a jejich rodiče, ale taky vedení školy a své kolegy.

Ve Fakultní základní škole Hálkova pracuje Lenka Baše patnáct let s žáky s mimořádným intelektovým nadáním ve třídách s rozšířenou výukou skupiny předmětů. Nejdůležitější jsou podle ní tři věci – energie, kterou žáci musí z učitele neustále cítit, vzájemné sdílení a komunikace.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.