Chleba si naši předkové vážili nejvíc. Nesměl proto chybět ani na hanáckém štědrovečerním stole

24. prosinec 2022

Štědrý den byl v minulosti, stejně jako dnes, dnem slavnostním. Čekalo se na chvíli, až vyjde první hvězda, na chvíli, která symbolizuje narození Ježíše Krista.

„Hospodyně brzy ráno uvařila. Když měla navařeno, uhasila oheň, vymetla se kamna a všechno se uklidilo. Děti dostaly čaj z devatero bylin,“ popisuje popularizátorka folkloru Bronislava Millá.

Hospodář, děvečky a čeledíni poklidili dobytek, který dostal také něco na přilepšenou, aby měl do dalšího roku sílu. Hospodyně mezitím připravovala slavnostní štědrovečerní stůl.

„Když vyšla první hvězdička, hospodář zapálil svíčku na stole, od ní oheň v kamnech, na kterých hospodyně ohřála připravené jídlo. Na stůl bylo sneseno všechno, co lidi provázelo celým rokem,“ vysvětluje Bronislava Millá.

Co nesmělo na štědrovečerním stole chybět a co se dříve na Štědrý den na hanáckém gruntu jedlo, si můžete poslechnout v dalším dílu našeho seriálu.

autor: pese
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.