Cikorka a melta, dvě zdravé alternativy kávy. Určitě si je zamilujete

Šálek ranní kávy je pro nás naprosto normální, pro některé dokonce nezbytná věc. Naše babičky ale pily různé náhražky kávy, které si mohly dovolit.

Velmi oblíbenou byla cikorka, tedy pražený a drcený kořen čekanky. Cikorka je také součástí melty, další bezkofeinové náhrady kávy. Melta je totiž směsí nejen už zmíněného kořene čekanky, ale také upražené bulvy cukrové řepy a žita s ječmenem.

Možná si vzpomenete, že nám ji s mlékem a medem babičky s láskou připravovaly k snídani. Tak schválně, kdy jste ji pily naposled? Není čas se k ní vrátit? Je totiž opravdu zdravá. Pomáhá při léčbě žlučových a ledvinových kamenů, zánětu močových cest, zácpě nebo nechutenství. Mohou ji všichni a k čerstvému rohlíku s máslem nebo třeba bábovce neznám nic lepšího.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová