Čím více výherních automatů, tím vyšší míra kriminality, tyto údaje zveřejnil Nadační fond proti korupci

11. únor 2017
výherní automat

Čím více výherních automatů, tím vyšší míra kriminality. Nadační fond proti korupci zveřejnil analýzu, podle které v Olomouckém kraji řeší města tolerantní k hazardu více trestných činů než ta, která herny omezila. Fond chce upozornit na souvislost mezi patologickým hráčstvím a porušováním zákona.

Nadační fond proti korupci společně se sdružením Naši politici srovnali v Olomouckém kraji počty automatů v jednotlivých městech s mírou kriminality. „Došel jsem k jednoznačnému závěru, že ten vztah tam je, a právě nulová tolerance podstatně snižuje kriminalitu,“ uvádí jeden z autorů analýzy Janusz Konieczny.

Vycházel přitom z údajů ministerstva financí a policie. Nejhůř je na tom podle něj Jeseník. Automaty tam příliš neomezují. Naopak velikostí srovnatelné Hranice hazard úplně zakázaly, a kriminalita ve městě okamžitě klesla.

„Máme vyhlášku takovou, že máme nulovou toleranci. Nejsou tam takové ty věci jako výtržnosti, ničení městského majetku a podobně. Podle statistik policie dokonce i trestná činnost jako taková malinko klesla,“potvrzuje analýzu fondu mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Krajské město Olomouc má i přes přijatou vyhlášku hned po Jeseníku nejvíce automatů na obyvatele. Náměstek primátora Martin Major za ODS to vysvětluje: „Počet heren je pro nás větší prioritou než prioritou než počet přístrojů. Je vcelku jedno, jestli máte v jedné herně patnáct nebo třicet přístrojů.“

Podle Konieczného to ale nestačí. „Ten přístup je zcela jednoznačně nedostatečný, protože město může zakázat hazard na konkrétním území,“ dodává s tím, že na kriminalitě se podílí řada faktorů a hazard je jedním z nich. Navíc podle něj postihuje celé rodiny.