O pořadu Cimbál a husle

Poslechový speciál věnovaný lidové hudbě všech národopisných regionů Moravy, Slezska a Čech.

Cimbál a husle vám přináší profily lidových muzik a zpěváků. Zaměřuje se na lidové zvyky a církevní obřady (masopust, vynášení smrtky, chození s májíčkem, velikonoční zvyky, stavění a kácení máje, svatodušní svátky – jízdy králů, svatojánské obřady, dožínky, vinařské zvyky, obchůzky v období adventu, vánoční koledování).

Informuje také o novinkách na CD.Věnuje se folkloristickým hnutím ve 20. a 21. století, dospělým a dětským folklorním souborům, jejich životu v minulosti a dnes. Nahlíží do historie a výroby lidových hudebních nástrojů a jejich užití v lidové hudbě. Přináší vám pozvánky na folklorní festivaly v České republice a na Slovensku.

Zvláštní zaměření pořadu je na specifika regionu – hanáckou muziku, její interprety, hanácké folklorní soubory, otázky krojové kultury, národopisný život ve městech a vesnicích na Hané, tradiční výrobci krojových součástí a podobně. Snaží se o propojení tradice s pohledem na život v současnosti.

Pořad vznikl ze snahy mapovat národopisný život (zvyky, obřady, festivaly, zvukové nosiče, osobnosti…) na Moravě, s důrazem na náš region – Hanou. Ovšem původně v poslechové půlhodince zněly především lidové písně ze Slovácka, Valašska, Lašska a Slezska a minimálně z Hané, neboť záznamy hanáckých lidových písní a tanců v postatě neexistovaly. K dispozici byla jedna LP (Zapomínaná krása z roku 1979), CD prostějovké muziky Ječmeni a několik studiových nahrávek Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Zájem vysílat i domácí hanáckou muziku byl podnětem ke zkvalitnění práce v již existujících tělesech, a na Hané i hanáckém Záhoří vznikly dokonce muziky nové. V současnosti jsou v pořadu Cimbál a husle plnohodnotně zastoupeny všechny moravské národopisné oblasti.

Své dotazy, náměty, připomínky a tipy posílejte na adresu: zuzana.blahunkova@rozhlas.cz

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
úterý 18:04Olomouc

Poslední záznamy

Pořad připravují

Další pořady

 • Country dostavník

  Hodinové setkání s evergreeny i novinkami naší scény country, folku a trampské písně, doplněné originálními verzemi písniček.

 • Folková pohlazení

  Hudební pořad o "hodné" muzice, který připravuje známý pardubický folkař a lídr skupiny Marien Víťa Troníček.

 • My a oni

  Pořad, který formou rozhovorů a reportáží poskytuje obraz soužití cizinců s Čechy.

 • Šalom alejchem

  Magazín o židovském životě u nás i ve světě. O kultuře, náboženství, osobnostech. O židovské současnosti i historii.