Člověk stojí nejvýš v evoluční pyramidě. A také jako první spadne dolů

Docent Pavel Nováček k tomu dodává slovy Jamese Lovelocka: Už je pozdě na trvale udržitelný rozvoj; my potřebujeme trvale udržitelný ústup.

Lidstvo Zemi využívá už po tisíciletí, aniž by přemýšlelo o tom, co ho to bude stát. V současnosti, kdy se klima otepluje a vzorce počasí se dramaticky mění, se Země začíná bránit. Zdalipak ještě není pozdě zachránit civilizaci, i když globálnímu oteplování se už nevyhneme? Stojí lidstvo na pokraji zničení Země a sebe sama?

Na tyto a další otázky odpovídal Doc. RNDr. Pavel Nováček. Žije v Olomouci, kde vystudoval ochranu životního prostředí, dnes je vedoucím Katedry rozvojových a environmentálních studií na Univerzitě Palackého. Přednášel také na Univerzitě Karlově a Masarykově univerzitě. V Brně se podílel v roce 1998 na zrodu studijního oboru Humanitní environmentalistika.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.