Co bude se starou budovou bývalé školy v Hrušce? Obyvatelé v referendu rozhodli, že se bourat nebude

19. leden 2023 10:00

Zabezpečení rozbitých oken a úklid. To jsou první kroky, které je podle vedení obce Hruška na Prostějovsku potřeba udělat ve více než sto let staré nevyužívané budově bývalé školy. Obyvatelé vesnice rozhodli o víkendu v referendu, že nemovitost chtějí zachovat. Před několika lety si přitom přáli její demolici.

Čtěte také

„Hlasovala jsem, aby se škola nebourala. A dopadlo to tak, jak jsem chtěla,“ říká spokojeně paní Alena, která byla jednou z desítek obyvatel Hrušky na Prostějovsku, kteří hlasovali pro zachování budovy bývalé školy.

Byla by ráda, kdyby v ní časem vznikly třeba byty. „Manžel tam chodil do školy, chodila tam i dcera. Syn už potom šel do Němčic, protože v 76., 77. roku už to tady nebylo. Ale je to taková památeční budova,“ dodává paní Alena.

Někteří by místo školy viděli raději třeba dětské hřiště

Ne všichni obyvatelé obce to ale vidí stejně, demolici budovy a jiné využití pozemku si přála třeba paní Jana. „Pro nás by bylo ideální dětské hřiště. Když to ale dopadlo jinak, než jsme hlasovali, tak ať se to opraví. Jsem pro, ale spíš by mě zajímalo, co tam bude,“ uvádí.

Co tam bude teď, bude muset řešit zastupitelstvo. „Je to jedna z nejstarších a zcela určitě největší historických budov v naší obci,“ uvádí lidovecká starostka Vladana Šplíchlová. Na první pohled zaujmou vybitá okna. Je vidět, že budova je už dlouho nevyužívaná. „Ano, už zhruba od roku 1977,“ pokyvuje starostka.

Je to jedna z nejstarších a zcela určitě největší historických budov v naší obci.

Vladana Šplíchlová, lidovecká starostka obce

V posledních letech podle ní vedení obce s budovou nemohlo nic dělat, protože bylo vázáno rozhodnutím obyvatel z referenda v roce 2017, kdy se naopak většina vyjádřila pro demolici. K té ale nedošlo a proto obec vyhlásila referendum znovu. A dopadlo přesně opačně.

Proč tomu tak podle starostky bylo? Co chystá vedení obce dál a jak to zasáhne rozpočet? Poslechněte si kompletní reportáž Barbory Taševské.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio