Cvičení Adamant Warrior mělo být největší letošní vojenskou akcí. Kvůli koronavirovým opatřením se koná bez zahraniční účasti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vojenské cvičení Adamant Warrior 2020

Zasáhnout do pěti dnů kdekoliv na světě. To je úkolem jednotky složené z tisícovky českých vojáků, kteří jsou letos vyčlenění pro síly velmi rychlé reakce NATO. Ohrozit je nesmí ani koronavirus. Proto už několik týdnů slouží v karanténě. V těchto dnech jsou ale na Libavé na cvičení Operace Adamant warrior. Původně se ho měli účastnit i jejich zahraniční kolegové, ti ale nakonec dorazit nemohli.

Podřízení velitele jednotky Petra Blechy cvičení na Libavé připravovali více než rok. Teď do prostoru dorazila sotva polovina plánovaných počtů vojáků a techniky. „Strašně nás to mrzí, ale před třemi měsíci jsme zrušili přepravu rumunské jednotky do České republiky, která se plánovala dlouhodobě jako strategická přeprava v rámci aliance. Rumunská rota zůstala na území vlastní země a cvičí souběžně s námi. Jsme v neustálém kontaktu,“ říká Blecha.

„Tihle vojáci jsou připravováni pro síly velmi rychlé reakce NATO. Drží pětidenní pohotovost. V pěti dnech musí být připraveni být nasazeni kdekoliv, kde to bude potřeba. V současné době jsme je přesunuli do vojenského prostoru Libavá, kde zintenzivňují svoji připravenost,“ doplňuje zástupce velitele pozemních sil Pavel Lipka.

Jednotku tvoří příslušníci mechanizované brigády, ale i letectva, dělostřelci, průzkumníci nebo vojenská policie. Desátník Martin nasazení v zahraničí zažil už třikrát. Teď leží s útočnou puškou za valem. Obličej má pomalovaný krycími barvami a za řemínkem přilby má nastrkanou trávu.

Tomáš Křížek je velitel roty a dohlíží na přistání vrtulníku, který má vyzvednout pětičlennou průzkumnou hlídku. „Nepřítel zaútočí, a on tím, že nepřítele lokalizuje, tak povede střelbu tak, aby sám sebe chránil,“ uzavírá Křížek.