Cvičení psi českých ornitologů pomáhají hledat otrávené živočichy po celé Evropě

4. říjen 2019

Případů úhynů dravých ptáků v Česku přibývá. Na svědomí je nemají jen pytláci či nárazy zvířat do elektrického vedení. Stále častěji za smrt ohrožených druhů ptáků můžou nebezpečné chemikálie, zejména karbofuran nebo stutox. Své o tom ví Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické, která se jako jediná v Česku na vyhledávání mrtvých ptáků a návnad s jedy specializuje. Pomáhají jí v tom její dva psi, které pro tyto účely vycvičila.

Klára Hlubocká mladá sympatická psovodkyně České společnosti ornitologické otevírá kotce umístěné v kufru terénního auta a vypouští z nich své dva psí svěřence.

Klára Hlubocká se psem při hledání otrávených návnad

Starší Sam pracoval původně jako výhradně záchranářský pes a v terénu pátral po ztracených lidech. Klára Hlubocká ale jeho specializaci rozšířila, když se zapojila do mezinárodního projektu Pannon eagle, který se zaměřuje na vyhledávání otrávených návnad a uhynulých živočichů.

„Ročně absolvujeme kolem pětačtyřiceti výjezdů na otrávená zvířata, kolem deseti výjezdů na pohřešované osoby a v rámci Evropy jsme letos jeli pomáhat do Rakouska, kde byl otrávený orel mořský, káně a ještě jsme našli jako návnady dvě kuny,“ popisuje Hlubocká.

V současnosti Kláru a její psy ale nejvíce zaměstnávají výjezdy kvůli podezřením z otravy stutoxem. „Když se najdou otrávená necílová zvířata, jako jsou zajíci či bažanti, tak vyrážíme i na tyhle případy,“ dodává psovodkyně. Najít v poli mrtvou rybu, dva ježky a káně je pro Vikyho otázka pěti minut.

Podle oficiálních statistik počty otrávený ptáků v Česku každoročně stoupají. Letos ornitologové evidují celkem 77 případů. A to je dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Najít a usvědčit viníka se ale letos podařilo jen dvakrát.

autor: kra
Spustit audio