Cyklista Souček odstartuje v extrémním závodě napříč Amerikou. „Největší benefity mi dala příprava. Klíčová je motivace,“ říká

14. květen 2024

Martin Souček se za měsíc postaví na start jednoho z nejtěžších vytrvaleckých závodů na světě – Race Across America (Závod napříč Amerikou). „Baví mě posouvat své hranice. Ten závod jsem znal, je to vrchol ultracyklistiky. Věděl jsem, že takový závod nikdy nechci jet, ale pak přišel zvrat a já jsem dospěl do stavu, že vlastně chci takovouhle věc dokázat,“ říká cyklista.

Závod začíná 15. června a pojede se devět dní. Hlavním uměním, které musí účastnící prokázat, je kromě fyzické zdatnosti i síla vůle.

Čtěte také

„Z mého pohledu je nejdůležitější motivace. Chtít to vůbec udělat a vědět, proč to dělám,“ popisuje Souček. „Druhé je odhodlání nevzdat se při problémech, které budou nastávat. Pak už to je fyzická cyklistika, která je trošku jiná, než jakou jsem znal před zahájením tréninku.“

Rozdíly se projevily i během příprav. „Musel jsem se přeučit z hobby stylu ježdění, kdy jsem prostě jezdil každý trénink jako závod, a naučit se v tréninku nezávodit. Paradoxně zpomalit, abych mohl ve finále zrychlit,“ vysvětluje. „Pro mě motivace, proč jsem se pro závod rozhodnul, byla ve změně přístupu k tréninku a k cyklistice.“

K jízdě na kole se přitom dostal náhodou. „Na kole jsem začal jezdit v roce 2016, a to z toho důvodu, že jsem si utrhl křížový vaz v koleni při zápase florbalu,“ vzpomíná Souček. „Tehdy mi lékaři řekli: Už to nevypadá, že byste měl znovu hrát florbal, vyberte si jiný sport, třeba plavání nebo cyklistiku. Kolo jsem měl rád od malička, takže jsem si řekl, že to bude cyklistika.“

Čtěte také

Záhy začal závodit a během pracovní pauzy, kterou si vybral kvůli zdraví, rodině i workoholismu, se u něj zrodila myšlenka účasti na prestižním závodě Race Across America.

„Závod v Americe je charakteristický tím, že většina závodníků, kteří se ho účastní, napře svou pozornost k charitativní organizaci, činnosti, myšlence nebo jednotlivci, kterému se snaží pomoci,“ přibližuje.

Největší benefit

Martin Souček si jako své téma vybral paliativní péči. „Uvědomil jsem si, že život každého z nás jednou skončí a jaká bude jeho kvalita na konci, v poslední fázi, se bude týkat mě, mých rodičů,“ konstatuje. „A když jsem vyvolal diskusi mezi mnou a rodiči, došlo mi, jak moc nepřirozené pro nás stále je mluvit o tom.“

Kromě osobní důležitosti navíc nalézá mezi cyklistikou a paliativní péčí i symbolickou paralelu. „Když ultracyklistiku děláte s rozvahou a s podporou ostatních, může být ne tak bolestivá a ne tak úmorná. To je možné i v poslední etapě našeho života. Pokud na to nejste sám a máte k dispozici péči, dokážete to udělat příjemnější,“ srovnává.

Řadu benefitů ale může cyklistika a příprava na náročné závody přinést i lidem ve středním věku a plném zdraví.

Čtěte také

„Nejvíc, co mi celá příprava dala, byl jiný vztah ke stravování a zejména k regeneraci,“ myslí si Souček. „Byl jsem workoholik, spal jsem v průměru pět hodin denně. Ale dneska si vědomě umím poskládat vlastní jídelníček jinak než kdykoliv předtím a vím, jak důležitý je spánek a odpočinek. To je největší benefit, který jsem už získal.“

Pro úspěšné zvládnutí závodu je ale důležitá i psychická odolnost. Během jízdy se totiž může stát cokoliv – od drobných poruch či zranění až ke katastrofickým scénářům. Závodnici na to musí být připraveni a pokud možno zachovat chladnou hlavu.

„Máme přesný scénář, jak bude start vypadat. Je přesně organizovaný, takže víme, co se bude dít. Byl bych rád, kdybychom tam stáli v pohodě, všechny věci by byly připravené. Aby to byla koncentrace na ten zážitek, na závod a abychom nepodlehli emocím,“ uzavírá Souček.

Martin Souček

Více podrobností o závodu Race Across America, náročných přípravách i podpoře paliativní péče si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru. Moderuje Petr Vizina.

autoři: Petr Vizina , esta
Spustit audio

Související