Dálkové plavání je pro mě meditace, říká nejotužilejší Čech Jaroslav Chytil
Jako 58. člověk na světě přeplaval Severní kanál mezi Severním Irskem a Skotskem. Ke svému prvnímu pokusu si vybral to nejtěžší z plavecké výzvy Ocean´s seven.
Otužovat se začal v roce 2011. Poté začal plavat celoročně a k zimnímu plavání přidal i to dálkové. Na přeplavbu Severního kanálu trénoval dva roky. Nejtěžší je podle něj pro nízkou teplotu vody a všudypřítomné medúzy. „Je tam asi pět druhů medúz a ten jeden druh je zvlášť nepříjemný. Plavci se tam začnou dusit, mají křeče a nedokáží plavat dál,“ říká.
Člověk podle něj musí být odolný nejen fyzicky, ale také psychicky. „U skotského pobřeží začínají proudy různě ze stran, může vás trefit odliv a spousta lidí to nevydrží psychicky. Pobřeží se nepřibližuje a plavete de facto na místě,“ popisuje.
Dálkové plavání je pro něj jakousi formou meditace. „Je to pravidelný pohyb, dýcháte relativně pravidelně a uvádí vás to do takového speciálního meditativního stavu. Ne všichni mají to štěstí,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.