Další etapa nového parkovacího systému v Olomouci se o rok odkládá

27. leden 2024

Olomoučtí radní pozastavili spuštění nového parkovacího systému. Další placené zóny, které navazují na historické jádro a v okolí přednádraží, zatím zavádět nebudou. 

Důvodem jsou výhrady odborného posudku České parkovací asociace. Týkaly se koncepce a provedení informačního systému, připomínek k tarifům a vymezení zón, vysvětluje náměstek primátora Tomáš Pejpek z koalice ProOlomouc a Piráti: „My jsme jednak naráželi na věci typu nedokonalé smlouvy, chyby v zadávání typu chybějící dokumentace a tak dál. Takové jako kdyby řekněme varovné věci. Byly tam i věci, který mě jako laikovi v oblasti IT nebo dopravních systémů na první pohled přišly hodně divný, třeba jako skenování občanek. To znamená, těch motivů a pochybností vlastně o tom jak ten systém je na designovaný bylo víc.“

K parkovacím zónám A a B, které fungují v centru města, měly letos postupně přibýt zóny C a D. Lidé žijící v zóně C měli ročně zaplatit 600 korun a řidiči ze sídlišť, která spadají do zóny D, 100 korun za rok. Ceny pro místní podnikatele měly činit 12.000 korun, což je stejná částka jako v případě zón A a B. Cena za krátkodobé parkování v zóně C byla stanovena na 20 korun a v zóně D na deset korun za hodinu. Radní ale v pondělí rozhodli o odložení zavádění dalších zón na rok 2025. 

Pro parkování v centru Olomouce dříve platila jedna cena. Od roku 2022 fungují dvě pásma, A a B, oddělující pěší zónu a zbývající část centra města. Parkování v centru Olomouce předloni na jaře navíc zdražilo. V pěší zóně cena hodiny parkování vzrostla z 30 korun na 100 korun a ve zbývající části centra města o deset korun na 40 korun.

autor: Blanka Mazalová | zdroj: ČTK
Spustit audio