Dáme dětem svobodu. Ať si samy vyberou, co se chtějí učit

Tuto teorii propagují pedagogové první olomoucké ScioŠkoly, která se v září otevírá v Olomouci. Vlastně - prý to nejsou učitelé, nýbrž průvodci, jak říká Dora Růžičková, která ScioŠkolu v Olomouci spoluzakládá.

Od září budou v Česku fungovat celkem čtyři ScioŠkoly. Dvě v Praze, jedna v Brně a jedna v Olomouci. Možná vás zajímá, co vlastně vede lidi k zakládání těchto škol?

Podle Dory Růžičkové je to hlavně poptávka rodičů. Mnoho z nich totiž stále nemůže najít školu, o které by byli přesvědčeni , že připraví jejich děti na prožití šťastného a spokojeného života ve stále se měnícím světě 21. století. Prý hledají takovou školu, kde budou jejich děti prožívat radost z učení, z objevování nového, takovou školu, která vychází z principu, že každé dítě je jiné a má své silné stránky, na které je potřeba přijít a potom je u dítěte rozvíjet.

ScioŠkola - škola života?

Možná vás to překvapí, ale nejvíce toho prý budou umět z takových „předmětů“, jako je umění se učit, emoční inteligence, umění pomáhat druhému, umění komunikovat, umění vést, řešit problémy a hlavně se umět postavit ke změně jako k výzvě, nikoliv se strachem jako k něčemu nepřátelskému.

Čtěte také

Takové předměty samozřejmě na běžném vysvědčení nenajdete, ale jsou prý přitom, podle pedagogů-průvodců ScioŠkoly, pro úspěšný a šťastný život rozhodující. Samozřejmě i zde je závazný Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání.

Spolupráce a speciální studijní plán

Jak říká Dora Růžičková, je to něco úplně jiného, než na co si pamatují rodiče dnešní školáků. Za nás se sedávalo vzorně v lavicích, někdy ruce za záda, ve třídě muselo být ticho.

Studie prostor pro ScioŠkolu

To ve ScioŠkole neplatí. Ve vyučování nemusí být ticho, děti mohou také chodit po třídě, děti spolupracují v rámci různých projektů, na workshopech, při tvořivých hudebních a sportovních aktivitách, pracují ve skupinách starší i mladší společně a učí se vzájemně.

Navíc – každé dítě má vytvořeno speciální studijní plán, který vychází ze schopností a zájmů dítěte, takže každé dítě si může samo určit, co, jak a kdy se chce učit do takové míry, do jaké to pro něj znamená zvládnutelnou svobodu a prostor pro další rozvoj.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.