Denně se potýkáme se smrtí, neznamená to ale, že nejsme veselé, říká Vendula Soukopová, sestra z mobilního hospice Nejste sami

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vendula Soukopová a kolegyně
0:00
/
0:00

Zdravotní sestry v mobilním hospici pomáhají rodinám, které se v domácím prostředí starají o své umírající příbuzné. Učí je píchat injekce, ošetřovat rány, starat se o žilní vstupy, manipulovat s nimi nebo provádět hygienu. „Jsme tam ale také jako psychická podpora,“ doplňuje Vendula Soukopová.

Vendula Soukopová

Své služby poskytuje mobilní hospic Nejste sami dvacet čtyři hodin denně po celý rok. Jeho tým tvoří lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovnice, psycholožka i kaplan. „Jsem toho názoru, že klient by měl vědět, jak budou vypadat poslední dny, týdny nebo měsíce jeho života,“ je přesvědčená Vendula Soukopová, která si pamatuje všechny své pacienty.

Vendula Soukopová

Nepomáhá jen lidem, ale i zvířatům. Letos v lednu se podílela na záchraně více než dvaceti německých ovčáků v Malesicích na Plzeňsku. Zvířata byla podvyživená, zraněná, umírající i mrtvá. Chovatelku znala a nedokáže pochopit, co se přihodilo. „Pomohl nám spolek Německý ovčák v nouzi, díky kterému jsme psy rozvezli do dočasné péče,“ říká. Následně vyhlášená sbírka vynesla více než milion a půl korun.

autor: voj
Spustit audio