Deset sekund a je hotovo. Laser vyřeší řadu problémů se zrakem

16. září 2024

Největší audioportál na českém internetu

Oko | Foto: Shutterstock

Jaké jsou metody laserových operací a pro co je která vhodnější? Bolí operace laserem? A hrozí i nějaká rizika?

Zrak je pro kvalitu života zásadní, naše oči ale mohou trápit různé nepříjemnosti, které nás přivádějí do ordinací očních lékařů. Naštěstí je česká oční chirurgie světovou špičkou. Laserové operace očí pak vyřeší velkou část problémů se zrakem.

Laser umí vyřešit celou řadu očních vad, krátkozrakost dalekozrakost, astigmatismus i šedý zákal. „Dále onemocnění sítnice různého typu, periferní změny, jsme schopni léčit syndrom suchého oka, také zelený zákal,“ dodává oční chirurg a primář kliniky Oftex Vladimír Korda.

Mezi nejčastější operace patří léčba šedého zákalu. Dříve se léčil úplným odstranění čočky, kdy pacient musel nosit silné brýle. V současné době se do oka vkládá implantát, který brýle nahradí. „Od roku 1993 se používá ultrazvuková metoda a poslední roky se rozvíjí a kombinuje se operace pomocí laseru. To je operace přesnější, protože všechny ty operační rány, které dělá mikrochirurg pod mikroskopem je laser schopný provést sám a přesněji,“ vysvětluje Vladimír Korda.

Laser tak zvládne řez do oka, do rohovky a potom i přímo do samotné čočky. „Operatér všechno dělá pomocí navigační techniky, vůbec není v kontaktu s okem. Operaci provádí paprsek, který do toho oka do různých míst řeže. Po této části nastoupí chirurg, který část čočky, která zůstala, odsaje, vyčistí ten prostor a vloží tam zvolený typ nitrooční čočky,“ dodává Korda.

Operace v řádu sekund

Vlastní laserový zákrok trvá kolem deseti sekund. Pacient může zrak používat bezprostředně po operaci. Jezdit na kole, nebo řídit auto může v rámci prvních dní.

Kolik dioptrií je možné odoperovat laserem? „Paní měla od dospívání 22 a 24 dioptrií na dálku. Kupodivu jí některá pracoviště sdělovala, že tak velká vada je riziková pro operaci, ať se raději smíří s tím, že nebude vidět. Chodila už s bílou holí a viděla pouze světlo, případně pohyb ruky. Na druhý den po operaci viděla už 40 až 60 procent. Vyprávěla nám, co vidí kolem sebe, že si chodí sednout do parku, vidí stromy a tak. Takže 24 dioptrií se dá v současné době s určitým přístupem personálu zvládnout.“

Vývoj nezastavíš

Oftalmologie je obor, kde jde vývoj opravdu neskutečně dopředu. „Typický případ. Někdy v druhé polovině srpna jsme objednávali přístroj na měření rohovky a dioptrií. Teď v pátek přišla kolegyně z optometrie, že na kongresu viděla nový přístroj, jestli ho budeme objednávat. Ono to je měsíc a už je zase nová generace,“ říká Vladimír Korda.

Jaké jsou metody laserových operací a pro co je která vhodnější? Bolí operace laserem? A hrozí i nějaká rizika? Poslechněte si celou radioporadnu s oftalmologem Vladimírem Kordou.

Související