Děti by neměly biflovat stupnice, ale muzicírovat, říká Jitka Šuranská

Na housle začala hrát už v raném věku na ZUŠce, ale jak sama říká, byl to mnohdy velký boj. Na konzervatoř šla proto, že tam nebyla matematika. Dnes je z Jitky Šuranské hvězda world music, která hraje, zpívá a upravuje moravské lidovky.

Narodila se na Jižní Moravě v Kudlovicích. „Je to originální název a jsme jediní v republice. Na to, že máme sotva tisíc obyvatel, můžeme se pochlubit hned dvěma pěveckými sbory, mužským a ženským,“ pyšní se Jitka.

„Začínala jsem jako malá v souboru Jatelinka, potom jsem byla členkou v zavedeném souboru Lúčka, které už dnes ale bohužel neexistuje,“ mrzí Šuranskou. Jako studentka konzervatoře přičichla i k vážné hudbě. „Dodnes mám půl úvazek ve Filharmonii Bohuslava Martinů,“ přiznává.

Doma má hned dva Anděly, tedy české hudební ceny, a troufám si tvrdit, že na cestě je třetí za album Divé husy, které natočila s Jitka Šuranská Trio. „Potkaly se tři osobnosti, které vytváří nový originální zvuk na základě moravských písní ze všech regionů,“ uvědomuje si sílu skupiny.

Jitka Šuranská a Jirka Matějů

Vlastní písničky nedělá. „Zatím neskládám, přestože mě k tomu řada přátel a hudebních publicistů vyzývá. Prozatím upravuji a aranžuji, inspiruje mě píseň jako taková. Nicméně nevylučuji, že někdy začnu skládat,“ říká Jitka Šuranská.

K vydání už má nachystánu další desku. Jakou a spoustu dalších zajímavostí se dovíte, pokud si přehrajete celý rozhovor.

Spustit audio