Díky dotacím se daří udržet některé obchody na vesnicích. V Janoušově na Šumpersku by bez nich už nefungoval

23. březen 2023 11:10

Udržet prodejny s potravinami v malých venkovských obcích je stále náročnější. V současné době provozovatelům nenahrává ani výrazný růst provozních nákladů.

V jedné z nejmenších obcí v Olomouckém kraji, Janoušově na Šumpersku, se to přesto daří. Díky dotacím, ale taky díky nadšení majitelky Marie Hédlové. „Jezdím sem moc ráda a dělám všechno pro to, abych těm lidem dala všechno, co potřebují. Snažím se o ně osobním přístupem starat,“ zmiňuje provozovatelka malé sítě obchodů v několika obcích na Šumpersku.

Provoz obchůdku v obci se zhruba padesátkou obyvatel ale majitelce v podstatě nic nevydělá, zboží sem navíc musí vozit sama. Ještě nedávno to proto vypadalo, že prodejnu bude muset zavřít. Naštěstí uspěla s žádostí o krajskou dotaci.

„Vypadá to, že dotaci dostaneme. Už 30. ledna jsme dostali dopis, že je schválená a ještě ji musíme doložit. Věřím, že to dopadne. Měli bychom dostat jednorázově částku 130 tisíc korun na rok. A pokud to dopadne, tak už se těším na nové chladící zařízení, protože tohle už mele z posledního,“ uvádí Hédlová.

Částečně provoz obchodu dotuje i samotná obec. Marii Hédlové taky bezplatně pronajímá prostory přímo v budově obecního úřadu. „Pro nás je priorita obchod mít. Spolupráce musí být, protože sám o sobě by se ten obchod tady neuživil. Je to vstřícnost paní Hédlové, a pokud má nějaké požadavky, snažíme se jí vyjít vstříc. I tou finanční náhradou,“ říká nezávislý starosta Jan Kubíček.

Pro nás je priorita obchod mít.
Jan Kubíček, nezávislý starosta Janoušova

Udržet podobné venkovské prodejny se snaží pomocí speciálního dotačního programu právě i Olomoucký kraj. Letos plánuje mezi jejich provozovatele rozdělit 11 milionů korun.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související