Dita Hořínková: Když vám scenárista píše role na tělo, je to pro umělce obrovské ocenění
Muzikálová hvězda a pedagožka Dita Hořínková byla dvakrát nominovaná na Cenu Thálie a talent přenesla i na své dvě děti. Jednoho syna dokonce přirovnávají k Tomáši Holému.
Její osobité herectví oplývající komediálním talentem dodává jejím rolím přesah. Zpěvačka Dita Hořínková hraje hlavně v muzikálech Zdeňka Zelenky. „Pracujeme spolu několik let a už mi píše i role na míru, tak to je pro umělce obrovské ocenění. My se potkali skrz mého staršího syna Filipa Antonia, kterého si vybral do pohádky Duch lesa.“
Čtěte také
Zkouší muzikál Láska nebeská, o kterém zmíněný režisér a scenárista Zdeněk Zelenka řekl, že ho napsal nejspíš v narkóze. „Zdeněk píše opravdu skvělé scénáře, jednou se mi dostal do ruky text, kde jsem četla: Vstoupí intelektuálka s výrazem biomatky. Tak jsem si říkala ‚Proboha, jak mám tohle zahrát',“ směje se zpěvačka.
Jablka nepadla daleko od stromu
Dita Hořínková má dva syny, staršího Filipa Antonia, kterého si už v jeho čtyř a půl letech vybrala pro film Líbáš jako Bůh režisérka Marie Poledňáková. Prohlásila o něm, že je to nový Tomáš Holý (Jak vytrhnout velrybě stoličku). „To srovnání samozřejmě lichotí, nicméně tohle si mohla dovolit říct jen paní režisérka. Zkusila to s ním a za tu spolupráci byla strašně ráda, on nezkazil jedinou klapku a jediný záběr, tak to mě moc potěšilo. Bude mu 18 a už se vydává na svojí cestu, je v něm muzičnost a velký tvůrčí potenciál, je spoluautorem hudby na novém muzikálu Bratři.“
Mladší syn Viktor Antonio je povahy výbušnější a je velký sportovec. „On strašně rychle běhá,“ nechápe Dita. „Ale také hraje na klavír, nádherně zpívá a hraje v muzikálu Tarzan. Tam se potkáváme pracovně.“ Pro Český rozhlas vznikl první rozhlasový muzikál Malý princ, kterého namluvil právě Viktor. „Já jsem tam dostala roli Lišky, tak jsme se na tomto projektu také potkávali.“
Z koupelny do Japonska
Kromě hraní v muzikálech zpěv také učí. „Nejsem typ, co by seděl za katedrou, pořád kroužím kolem žáků a učím je zpívat. Pořád je motivuju k velké aktivitě a emočnímu zápalu. Jdu s nima na zpěv přes emoce, nejdu jen technikou. Podepisuju se jako Dita Hoří a zatím se mi povedlo všechny žáky zapálit. Emočně samozřejmě,“ směje se.
Říká se, že nejkrásnější pocit zvuku z vlastního hlasu je v koupelně. „Ano, to je pravda. Dnes už mám ale raději svoje opojení z hlasu v koncertním sále nebo v kostele, ten nabízí také nádhernou akustiku.“
V době, kdy dokončila školu, jela sólové turné po Kanadě a Japonsku. „Dostala jsem nabídku v Mnichově, kde žil i jeden japonský profesor a ten mě oslovil. Vznikla spolupráce a s mozartovským repertoárem jsem se dostala do Japonska.“
Co ji uchvátilo na Japoncích? Proč přirovnává tóny k zurčícímu potůčku a jak pomáhá, když si studenti představí tělo jako vykuchaný klavír? Poslechněte si v rozhovoru u Xavera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.