Dluhy vás doženou. A exekutoři taky. Hledejte řešení

26. červenec 2016
02771207.jpeg

„Mám dluh asi 90 tisíc, bydlím u rodičů. Snažím se to řešit, ale nechci, aby to věděli. Může k nám přijít exekutor a sebrat nějaké věci?“ ptala se Petra v Právní poradně Českého rozhlasu Olomouc.

Z odpovědi ředitele Exekutorského úřadu v Přerově Roberta Runtáka jasně vyplynulo, že o problémech je potřeba mluvit co nejdříve. Vždycky se najde nějaké řešení. „Nejhorší je dělat mrtvého brouka. Čas hraje proti vám. A dluhy rostou.“

Ze statistik vyplývá, že přibylo zadlužených důchodců. Jsou to lidé, kteří se většinou zadlužili ještě v produktivním věku. Ale mnohdy jde taky o důvěřivé a milující rodiče a prarodiče, kteří se snaží pomoci rodině a sami se dostávají do dluhové pasti.

Tak jako posluchač z Kostelce na Hané, který zavolal do našeho vysílání a postěžoval si na „nezdárného vnuka, kterému původně napsali dům a který dělá všude dluhy. Dům už přepsali na dceru, ale mají strach, že i tak jednoho dne u dveří zazvoní exekutor a nebude se ohlížet, co je čí a zabaví jim i jejich věci.“

Posluchačku s iniciálami N. J. zase zajímalo, jestli jí může exekutor odnést domácího mazlíčka. „Ne, nebojte se, nemůže. Exekutor může zabavit hospodářská zvířata, třeba stádo krav, prasata, koně nebo hejno slepic. Ale psa ani kočku vám neodnese,“ uklidnil ji Robert Runták.

Rozhodně dlužníkům (neboli povinným) nevěřte, když vám budou přísahat, že všechno splatili a že peníze zadržuje exekutor. Není to možné. Neustupujte, trvejte na svém. Komunikujte.