Dnes je Otická sopka klidným místem. Před 20 miliony tak klidné nebylo
Od roku 1991 je území Otické sopky, které se rozprostírá na západní straně obce Otice ve Slezsku, přírodní památkou. Dominantou zhruba deseti a půl hektarů luk a lesů je Kamenná hora. Výchoz původní sopky, který tvoří čedičová hornina, byl před časem objeven právě pod vrcholkem lomu na Kamenné hoře. Vrcholek Kamenné hory, která měří 311 metrů, tvoří kulmské horniny, kterými prostupují na povrch neovulkanity. Stáří místního pozůstatku sopky stanovili odborníci na 20 milionů let.
Pozůstatky vyvřelých hornin nejsou na území Otické sopky patrné, protože čedič tady má charakter povrchově utuhlého útvaru. Návštěvníky by sice při pohledu na kráter vyhloubený na Kamenné hoře mohlo napadnout, že jde o jícen sopky, nicméně tento kráter nebyl vytvořen pomocí přírodních sil, ale vznikl v důsledku těžby v lomu v první polovině 20. století. Ve zdejším lomu byl zahájen provoz v roce 1890 a útlum těžby nastal v roce 1949.
V současné době představuje Otická sopka kus pěkné přírody – s loukami a smíšenými lesy, které jsou v sousedství Nízkého Jeseníku součástí Opavské pahorkatiny. Místním dobře známá lokalita slouží mimo jiné i k pořádání nejrůznějších sportovních a kulturních akcí, na kterých se podílejí místní kluby a spolky, včetně kynologů nebo dobrovolných hasičů.
Na přírodní památku Otická sopka navazuje přírodní památka Hvozdnice, která má jedno ze svých osmnácti naučných zastavení právě na Kamenné hoře. Nejsnazší je pro turisty vydat se do těchto míst po žlutě značené turistické stezce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.