Dnes v noci silničáři zbourají most poblíž Olšan u Prostějova. Dálnice tam bude zcela uzavřená

16. červen 2018

Silničáři dnes v noci zbourají most přes dálnici D46 nedaleko Olšan u Prostějova kvůli nevyhovujícímu stavu mimoúrovňové křižovatky. Na 16 hodin proto uzavřou hlavní tah mezi Olomoucí a Brnem. Na úpravu nebezpečného místa řidiči čekali několik let.

Kovové zábradlí už je odřezané, povrch silnice vyfrézovaný. Most přes dálnici D46 u Olšan silničáři už několik dní připravují na dnešní bourání.

„Ten most byl v takovém dezolátním stavu, klesalo to a byly tam takové velké stupně,“ popisuje Hana Nováková z Olšan u Prostějova. Na bourání se prý chystá i s foťákem: „Pokud nás tam tedy pustí, chtěla bych si to i vyfotit.“

Obyvatelé obce na opravy čekali několik let, uvádí nezávislý starosta Milan Elfmark. „Dokumentace je zpracovaná zhruba čtyři roky. Stavební povolení se teď dvakrát prodlužovalo, takže čekáme, že už se opravdu začne,“ říká starosta.

Mimoúrovňová křižovatka, jejíž součástí je i bouraný most, totiž není pro řidiče bezpečná kvůli chybějícím připojovacím pruhům. To potvrzuje i ředitel olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Martin Smolka. „Tu křižovatku můžeme v současné podobě označit za jedno z nejnebezpečnějších míst v celé České republice. Ten most musíme postavit znovu, musíme ho rozšířit, aby se tam právě ty připojovací a odbočovací pruhy vešly,“ uvedl Smolka.

Silničáři kvůli tomu dnes v noci kompletně uzavřou dálnici. „Je to naplánováno mezi šestou hodinou večerní v sobotu a desátou hodinou ranní v neděli. Proběhne celková demolice mostu,“ upřesnil Martin Smolka.

V neděli dopoledne už tedy řidiči po dálnici zase projedou, s omezeními ale musí počítat až do podzimu příštího roku, kdy silničáři opravy za 130 milionů dokončí.

autor: tas
Spustit audio