Dnešní doba je bezpochyby rychlá. Na opačném konci světa se můžeme octnout natotata
Kdybych měl najít přívlastek, který by shrnul vše podstatné, co přináší naše doba, pak bych zvolil přívlastek rychlá. A rychlost dokáže čeština vyjádřit různě.
Žijeme v rychlé době – pohybujeme se rychle prostorem, spojíme se rychle s kýmkoli prostřednictvím mobilu nebo přes internet a zdá se mi, že se člověk jaksi rychleji než dřív dostane i do průšvihu. Čemu bych se ale chtěl věnovat, to je právě ta rychlost, kterou i čeština dovede popsat mnoha slovy.
Zaujalo mě zvukově působivé slovo natotata, které se vyskytuje ve větách jako Pokud používáte kartáček s ostrými štětinami, vytvoří se vám afta natotata. Nebo: Prostě nasednete a pryč. Natotata jste u moře. Co je to vlastně natotata? Dozvíte se v dnešním jazykovém okénku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.