Dnešní populace není více nemocná, je lépe vyšetřena, říká odborník na cévní problémy prof. MUDr. Petr Bachleda

3. září 2020

Některá onemocnění, která se dříve řadila k vyššímu věku, se díky moderním vyšetřovacím metodám prokáží mnohem dříve. Převrat podle prof. Bachledy přinesl mj. ultrazvuk: „Např. výduť břišní aorty jsme za rok operovali zhruba desetkrát, v současnosti asi stokrát.“

prof. MUDr. Petr Bachleda

Mezi nejčastější onemocnění krevních cév patří ateroskleróza a žilní varixy (křečové žíly), které spadají mezi civilizační choroby. Na jejich vznik má zásadní vliv genetická dispozice.

Říká se, že když nefungují cévy, trpí celé tělo. „Jestliže je cévní systém nemocný, je zhoršeno prokrvení, což má celou řadu důsledků podle toho, která část těla je postižena,“ vysvětluje přednosta II. chirurgické kliniky FN Olomouc Petr Bachleda.

Řada onemocnění se dá léčit konzervativně, léky, ale velké množství se řeší chirurgickou cestou. „Nesmíme opomenout, že se v posledních dvaceti letech rozvinuly v rámci radiologie metody tzv. endovaskulární, kdy se celá řada cévních onemocnění léčí pomocí radiologických metod,“ říká prof. Bachleda a dodává, že ideální je propojit všechno dohromady a provádět výkony hybridní. „V rámci Fakultní nemocnice v Olomouci máme u operačních sálů k dispozici i tzv. hybridní sál, ve kterém se operuje a současně je tam vybavení, které odpovídá moderním rentgenovým linkám pro cévní onemocnění.“

autor: voj
Spustit audio

Související