Do Česka se vrátí po téměř čtvrtstoletí ukradené svazky vzácné bible ze 17. století. Zmizely při rekonstrukci olomoucké vědecké knihovny v roce 1996

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy „To jsou tři svazky z celkem desetisvazkového souboru, které už asi zloděj nestihl odnést. Těch zbylých sedm se teď objevilo na aukci v Německu,“ vede mě historik Jiří Glonek ve skladu historických fondů ke třem zbylým objemným svazkům

Vědecká knihovna v Olomouci zaznamenala v těchto dnech velký úspěch. Téměř po čtvrtstoletí se jejím pracovníkům podařilo najít nezvěstné svazky vzácné sedmijazyčné bible z první poloviny 17. století. V roce 1996 byly při rekonstrukci knihovny ukradeny a na konci dubna si knihovníci všimli, že jsou v nabídce jedné z německých aukčních síní.

„To jsou tři svazky z celkem desetisvazkového souboru, které už asi zloděj nestihl odnést. Těch zbylých sedm se teď objevilo na aukci v Německu,“ vede mě historik Jiří Glonek ve skladu historických fondů ke třem zbylým objemným svazkům.

Zástupce ředitelky vědecké knihovny Miloš Korhoň mi vysvětluje, jak objevili nezvěstných sedm svazků. „Pracovníci historických fondů procházejí aukční servery, kdyby se tam náhodou objevily nějaké dokumenty, které by pro nás mohly být zajímavé. V jedné aukci našli právě sedm biblí, které byly na první pohled podezřelé. Podle provinenčních znaků to vypadalo, že to jsou knihy z Olomouce. Napsali jsme jim, že jsou to knihy, které pocházejí z trestné činnosti. Odepsali nám, že to okamžitě z dražby stáhnou, ale na nějaké vydání úplně nereagovali. Nevěděli jsme, jaké jsou naše možnosti, protože ty knihy od té doby prošly možná několika majiteli. Je dost málo pravděpodobné, že by nám je někdo vydal bez nějakých zdlouhavých soudních řízeních,“ přibližuje Korhoň.

Tři svazky z desetisvazkového souboru

Zbývala tak varianta soudit se, nebo se domluvit s majitelem na podmínkách vrácení knih, což se podařilo. „Dostali jsme, myslím, poměrně rozumnou cenu. Vyvolávací cena, za kterou to v dražbě dražili byla 4000 Euro, nám to teď nabízí za 1300 Euro,“ popisuje Korhoň.

Částku si knihovna zaplatí ze svých finančních zdrojů. Miloš Korhoň ale uvažuje i příspěvku z ministerstva kultury. „Ještě je ve hře, že bychom požádali o dotaci z ministersta kultury, které má program, který podporuje výkupy ztracených památek. Takže nejdříve musíme udělat žádost a teprve potom udělat nákup. Protože, kdybchom to udělali naopak, tak bychom pravděpodobně neuspěli,“ uzavírá Korhoň.

Soubory sedmijazyčné bible ze 17. století knihovníci znovu zkompletují nejpozději do podzimu. Naskenované titulní vazby a listy si pak můžou návštěvníci prohlédnout přes online katalog knihovny.