Do Přerova chtějí nalákat nového zubaře. Vedení města ho podpoří dotací 200 tisíc korun

27. květen 2022

Dotací 200 tisíc korun chce přerovská radnice podpořit zubaře, který si ve městě otevře novou ordinaci. Důvodem tohoto kroku je akutní nedostatek zubařů ve městě.

Čtěte také

Vedení města doufá, že tímto krokem naláká do města zubaře, který si zde buď otevře novou praxi nebo převezme zavedenou ordinaci po jiném lékaři. Dotaci může nový zubní lékař využít na nové prostory i vybavení ordinace, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. 

Situace se zubaři se ve městě přiostřila po informaci, že bude od června omezen provoz zubní pohotovosti ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kterou využívali i Přerované. Nebude už fungovat nonstop, ale ve všední dny pouze od 15 hodin do 22 hodin a o víkendu od 08 hodin do 20hodin, a to kvůli nedostatku stomatologického personálu pro noční pohotovosti a také kvůli jejich přetíženosti.

„O nedostatku stomatologů víme, Přerované mnohdy marně hledají nového zubaře, protože ti stávající mají plné kartotéky. Tímto chceme situaci alespoň trochu zmírnit,“ uvedl náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

Stejná dotace také pro praktického lékaře

Dotace pro zubaře není prvním pokusem o zlepšení lékařské péče ve městě. Zastupitelé už v dubnu schválili stejný objem dotace také pro praktického lékaře, který by si chtěl v Přerově otevřít ordinaci. Praktik, který dostane ve vyhlášeném řízení nejvíce bodů, bude moci peníze použít na pořízení věcného a technického vybavení do své nové ordinace nebo z těchto peněz platit nájem ordinace. Žádosti o dotaci pro praktika jsou ještě v běhu - přijímáme je od 26. května do 1. června, doplnil náměstek Kouba.

Obdobný systém bude zaveden i v případě zubního lékaře. Pokud zastupitelé návrh radních v červnu podpoří, budou od 14. června tiskopisy k dispozici v Městském informačním centru, na odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu a na webu města. Samotné žádosti by pak byly přijímány od 14. do 29. července. Dotace bude poskytnuta výlučně jednomu ze žadatelů, který bude vybrán podle bodových kritérií, doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová.

„Přerované mnohdy marně hledají nového zubaře, protože ti stávající mají plné kartotéky.“
Náměstek přerovského primátora Petr Kouba z ODS

Mluvčí radnice doplnila, že olomoucký krajský úřad aktuálně vyhlásil výběrové řízení na uzavření smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb v oboru všeobecné praktické lékařství a v oboru zubní lékařství pro Přerov. Situace stran nedostatku lékařů by se snad mohla změnit k lepšímu, dodala mluvčí.

Spustit audio