Do spoluvlastnictví raději nechoďte, radí Kristýna Hořanská

23. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kristýna Hořanská
0:00
/
0:00

Na začátku to může vypadat idylicky, konce nebývají pěkné. „Pokud už ale spoluvlastníkem jste a spoluvlastník vás bojkotuje nebo dokonce svým jednáním šikanuje, neotálejte a jděte do vypořádání ze spoluvlastnictví,“ radí Kristýna Hořanská. Podílové spoluvlastnictví se netýká jen nemovitostí, ale třeba i aut, uměleckých děl, bankovních účtů, zvířat apod.

Spoluvlastnictví nejčastěji vzniká při dědictví, kdy je jedna nemovitost rozdělená mezi několik dědiců. „Vzniká ale i tak, že se např. dvě rodiny domluví, že si společně pořídí chatu. Na velikosti podílů se dohodnou,“ doplňuje olomoucká právnička.

Spoluvlastníci jednotlivě mají právo k celé nemovitosti – při jednání s úřady, soudy, sousedy vystupují společně jako celek. Vůči sobě navzájem hraje ale roli výše podílů. „Při rozhodování o prodeji, zatížení půjčkou, rekonstrukci, věcném břemenu platí, že čím vyšší má člověk podíl, tím větší má rozhodující hlas,“ dodává Kristýna Hořanská.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.