Do zaplavení Sluňákova chybělo několik centimetrů, teď se areál ještě více zazelenal, urodila se jablka. Co se na podzim chystá?

25. září 2024

Z nízkoenergetického domu, který poskytuje zázemí Centru ekologických aktivit města Olomouce a kulturně krajinářskému parku na Sluňákově zaznívají hlasy dětí. Probíhají tu stále školní programy.

Pohled ze střechy nízkoenergetického domu k rozhledně nad bobřím hradem

Areál je volně přístupný veřejnosti. O víkendu jsme tu mohli potkat zástupy svatebčanů vycházejících z útrob lodi, ve které se ukrývá rajská zahrada.

Jde o jednu ze staveb parku, který se snaží propojit přírodu s uměním a umocnit tak vnímání přírodního okolí i přírody v nás. 

Sluneční hora snů v areálu Sluňákova

V neděli byl areál plný turistů, řada z nich přijela na kole, protože Sluňákov se nachází poblíž oblíbených tras vedouích lužními lesy Litovelského Pomoraví. V nich teď můžeme často vidět následky nedávných povodní.

Přes cestu se sklánějí vyvrácené stromy a mezi Horkou a Skrbení vzniklo velké jezero prý na místě bývalého rybníku. 

Jezero mezi Horkou a Moravičany, které vytvořily povodně

Centrum ekologických aktivit chystá na podzimní čas přednášky a besedy týkající se třeba velkých šelem v naší přírodě, Karpatům a smyslovému vnímání u různých živočichů.

Jablka na Sluňákově

Více si můžete poslechnout v našem rozhovoru. 

autor: Aleš Spurný
Spustit audio