Dobové fotografie a dokumenty před olomouckou radnicí připomínají události a osobnosti října 1918

18. říjen 2018

Historické centrum Olomouce hostí novou výstavu pod širým nebem. Jak přivítali Olomoučané vznik samostatného československého státu? Co se v tehdy převážně německém městě dělo? Které olomoucké osobnosti měli na vzniku republiky zásluhu? I na to odpoví výstava dobových fotografií a dokumentů na Horním náměstí.

„Tady je krásná rakouská hymna,“ ukazuje mi na jednom z velkých panelů před radnicí jeden z prvních kolemjdoucích Miroslav Tomeček. Podle něj se minulost, i ta sto let stará, má připomínat: „Vzpomínat by se mohlo na to negativní a poučit se z toho. Kdyby bylo bývalo zůstalo Rakousko-Uhersko, tak by nepřišel Hitler a svět by byl úplně jiný. Nevím jaký, ale byl by jiný.“

Vznik republiky v Olomouci nebyl podle historika Pavla Urbáška jednoduchý. Město prý bylo přeplněné rakousko-uherským vojskem. „Dalším problémem bylo to, že bezprostředně po vzniku samostatného československého státu vznikly čtyři samostatné provincie v těch pohraničních oblastech, osídlených především německým obyvatelstvem. Ta pomyslná hranice byla někde mezi Olomoucí a Šternberkem, a to vytvářelo tlak i na vojáky v Olomouci,“ vysvětluje historik.

Olomouc byla převážně německá

Mezi muže října 1918 v Olomouci patřili Richard Fischer, pozdější dlouholetý starosta, a také jeho pravá ruka Felix Časný. Událostem tehdy nepomohl ani fakt, že Olomouc měla z velké části německé obyvatelstvo. „Pochopitelně bylo to německé obyvatelstvo jistým způsobem překvapeno, nevědělo, jakým způsobem se bude etablovat v té nové republice, a to samozřejmě sehrálo svoji roli,“ říká Urbášek. Nicméně vznik republiky v Olomouci se podle něj obešel bez jakýchkoli násilností.

Jeden z panelů výstavy ke 100 letům republiky

Výstava na 20 panelech ukazuje jen několik málo dochovaných fotografií přímo z říjnových a listopadových událostí roku 1918 v Olomouci. Na dalších pak podle historika Karla Podolského uvidíme spíše život tehdejších Olomoučanů: „Z doby Velké války, jsou tu připomenuty určité symboly první republiky, jako je Tomáš Garrigue Masaryk a jeho návštěva v září 1921. Ale můžou se návštěvníci podívat i trochu do soukromí tehdejších Olomoučanů, například jsou tu i fotografie, jak vypadala taková oslava Štědrého večera v polovině 20. let.“

Výstavu z doby vzniku republiky si můžou lidé prohlédnout na Horním náměstí do 28. října.

autor: bam
Spustit audio