Dobrovolníci vysazovali stromy v olomoucké zoologické zahradě. Ruku k dílu přiložili i fotbalisté Sigmy

12. listopad 2019

Do vysazování stromů se pustili včera dobrovolníci v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. V březnu v zahradě řádila vichřice Eberhard, která v areálu vyvrátila na 800 stromů a způsobila další milionové škody. Zacelit rány po jedné z největších katastrof, které zoo v její dosavadní historii postihla, přišli i hráči fotbalové Sigmy Olomouc.

Mezi první, kteří se sháněli po rýči, je záložník Sigmy Václav Pilař. Dal se do práce na nejvzrostlejší zhruba pětimetrové sazenici. „Bavili jsme se o tom v kabině a chtěli jsme to tady podpořit, abychom si, až sem půjdeme s dětmi, uvědomili, že jsme přispěli,“ říká Pilař.

Trenér Radoslav Látal hloubí jámu o pár metrů dál. Na zahradnickou práci je prý zvyklý. „Jsem zvyklý z domova, je to pěkné. Máme teď trochu pauzu, tak je potřeba trochu pročistit hlavu. Po těch našich neúspěších nebo porážkách je to vlastně vhod,“ dodává se Látal.

Mezi fotbalový tým se nenápadně vmísila paní Bohumila Vodrážková. Patří mezi první dobrovolníky, který si stromek zamluvili a zaplatili. Nemohla se prý dívat na to, jak je zoologická zahrada zničená. „Je mi to líto. Já, když se tady podívám, tak je mi do pláče,“ říká paní Bohumila.

Zoologická zahrada zatím v areálu vysadila zhruba tři tisíce malých sazenic. Čtyřicet zhruba čtyř a ž pěti metrových stromů připravila pro dobrovolníky - sponzory v ceně dva a půl, pět a deset tisíc. Dobrý skutek bude podle ředitele Radomíra Habáně vidět na každém stromu. „Samozřejmě chceme každý strom označit a ke každému stromu dáme ceduli, na které bude napsáno, který strom čí je. Při vstupu do tohoto prostoru, který chceme nazvat Háj sponzorů, bychom rádi umístili takovou vstupní bránu, kde by bylo vidět, kdo se na výsadbě stromů podílel,“ přibližuje ředitel.

Stromy v olomoucké ZOO můžou dobrovolníci - jednotlivci i skupiny nebo firmy - sázet ještě 17., 22. a 26. listopadu. Další akci zahrada plánuje na jaro.

autor: bam
Spustit audio