Dobu Václava III. připomene speciální web i napínavý seriál

Krvavá pavlač, kde byl podle legendy zabit Václav III

Zábavná webová stránka a napínavý seriál ze středověku, to jsou dvě speciality, kterými letos Český rozhlas Olomouc připomene 710. výročí zavraždění krále Václava III. Událost, která změnila dějiny českých zemí, tak ožije hned v několika podobách.

V den, kdy byl český král zavražděn, tedy 4. srpna, budou moci posluchači olomouckého rozhlasu poprvé navštívit speciální internetovou stránku věnovanou nejen onomu hroznému činu, ale také době Václava III., kultuře či životě v Olomouci na počátku 14. století. Základ tohoto neobvyklého webu bude tvořit mapa středověké Olomouce, kterou vytvořil ilustrátor Ticho 762.

Na stránkách si budou moci zájemci listovat zajímavými texty, obrázky či pustit zvuky a hudební ukázky. Kromě životopisu či okolností zavraždění Václava III. se tak posluchači dozví, jaké módní trendy převládaly panovníkové době, čím se v Olomouci ve středověku bavili rozpustilí studenti, či jak bylo někdejší moravské hlavní město chráněno proti útokům zvenčí.

Jednotlivé články pro autory webu připravili přední moravští odborníci - mezi nimi například Jiří Štefanides z Univerzity Palackého, historik Karel Maráz, či Richard Zatloukal z Národního památkového ústavu. Podílí se na něm také redaktoři Českého rozhlasu Olomouc pod vedením webeditorky Petry Ševců.

Procházka středověkou Olomoucí přitom není to jediné, co může tento speciální web nabídnout, návštěvníci si budou moci také vyzkoušet dobový vědomostní kvíz či se podívat na ukázky z příprav historického detektivního rozhlasového seriálu Krvavá pavlač.

Okrouhlá věž byla součástí hradu Olomouc

Právě tímto dramatickým seriálem v září na vlnách Českého rozhlasu Olomouc vyvrcholí václavské výročí.

Čtyřdílný příběh, který stanice odvysílá od 4. do 25. září vždy v neděli v osmnáct hodin, zavede posluchače do prostředí moravské šlechty, do dob, kdy intriky, zrada nejbližších i vraždění soků ovlivňovalo dějiny celých národů.

Společně s věhlasným profesorem logiky Johannem von der Weisskoppe se tak vydáme po stopách vraha, či vrahů Václava III., krále českého a polského. Nesnadné a tajemstvím opředené pátrání nás zavede nejen na olomoucký přemyslovský dvůr, ale také například do Vídně.

Ostatně to, kam budou kroky hlavních hrdinů přesně vést, budou moci určit přímo posluchači. Ti totiž budou moci po skončení každého dílu hlasovat o tom, jak se bude příběh vyvíjet dál.V seriálu Krvavá pavlač, který pro Český rozhlas Olomouc napsal spisovatel Roman Ludva, se v režii Tomáše Soldána představí Igor Bareš, Petr Kubes a další zajímavé herecké osobnosti kraje.

Krvavá pavlač, kde byl podle legendy zabit Václav III.