Domácí násilí se netýká jen žen

8. září 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Domácí násilí

Dalo by se čekat, že jak uvádějí statistiky, dotýká se problematika domácího násilí v devadesáti pěti procentech žen. A stejně tak by se dalo předpokládat, že jde o téma velmi intimní, a tak se lidé do komunikace v rozhlasovém éteru nepoženou. Opak byl pravdou.

Telefonát střídal telefonát, a větším překvapením bylo, že do studia volali převážně muži. Na jejich dotazy odpovídala právnička olomouckého Intervenčního centra Šárka Šindlerová.

„Obětem domácího násilí, ale i obětem pronásledování, pomáháme v Intervenčním centru, které je součástí Střediska sociální prevence Olomouc. Pod pojmem domácí násilí si většina lidí představí násilí fyzické. Ve skutečnosti je nejčastější formou násilí psychické, které, jak potvrzují naši klienti, je daleko hůře snesitelné. Fyzická bolest odezní, zatímco psychika se s násilím vyrovnává daleko déle,“ říká právnička Šárka Šindlerová.

Domácí násilí se odehrává beze svědků a mezi osobami, které k sobě mají či měly blízký vztah

V domácím násilí hraje roli citová blízkost, ale i ekonomická závislost. Navíc se jedná snad o jediný trestný čin či přestupek, v jehož případě pachatel neopouští místo činu – díky určité toleranci totiž neočekává, že by za své chování mohl být odsouzen či potrestán.

deprese, smutek, syndrom vyhoření

Pachatel domácího násilí má často dvojí tvář. Násilně se chová často pouze doma, vůči svému okolí se může jevit zcela jinak.

Posluchači Českého rozhlasu Olomouc potvrdili, že domácí násilí se ovšem zdaleka netýká jen křehkých žen.

Čtěte také

„Dokáží mě namíchnout bulvární plátky, ve kterých se píše o hrubosti mužů vůči ženám, ale už se v nich nezmiňuje, že existuje i opačný problém. Když má žena problém sama se sebou a nemá ho kde ventilovat, často to odnáší muž, který žije s ní. Já sám jsem si tím prošel, jen jsem naštěstí včas dokázal vyklidit pole,“ svěřil se jeden z posluchačů Právní poradny.

autor: pis
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.