Domov seniorů Pohoda otevřel po třech měsících dveře návštěvníkům

26. květen 2020

Skoro tři měsíce se museli klienti olomouckého Domova seniorů Pohoda obejít svých příbuzných a blízkých, aby se nevystavovali riziku koronavirové nákazy. Mnozí z nich se pondělního zrušení zákazu návštěv nemohli dočkat.

Jako první čeká ještě před oficiálním začátkem návštěv u brány chválkovického domova Jan Gottwald. „Těšil jsem se, tak jsem tu byl před devátou. Teď jsem vyplnil dotazník a jdu za maminkou. Má 94 let, každý den jsme si volali, byli jsme v kontaktu, už se tam těším,“ popisuje Gottwald.

V menší frontě, která se ráno před domovem vytvořila, čeká se svým dědou i slečna Martina. „Jdu za babičkou, neviděla jsem ji skoro tři měsíce. Jsem nervózní, nevím, jak se babička za tu dobu změnila,“ říká Martina.

Během první hodiny znovu obnovených návštěv za svými příbuznými vyrazilo kolem osmi desítek lidí, většina z nich měla v rukou květiny nebo jiné dárky. Velký zájem vedení domova očekávalo. „Samozřejmě jsme čekali velký nápor návštěvníků, kteří by chtěli přijet za klienty,“ popisuje ředitel Jiří Floder.

Radost měla z první návštěvy po několika týdenní pauze devadesáti pětiletá Marie Šemberová, za kterou dorazila neteř. „Dnes má zrovna volno, tak říkala, že to vzali hned první den. Zítra přijde syn, takže už budou návštěvy chodit normálně,“ raduje se paní Marie.

Přestože jsou už návštěvy ve chválkovickém domově možné, dál platí přísná hygienická pravidla jako je nošení roušek, dezinfekce nebo měření teploty. Za klienty navíc mohou maximálně 2 osoby za den.

autor: bas
Spustit audio