Dřevohostický zámek bude mít novou fasádu, stará opadala působením solí

13. květen 2019

Vedení Dřevohostic na Přerovsku zaměstnává havarijní stav fasády tamního renesančního zámku. Téměř bezezbytku opadala. Podle památkářů za to může sůl v půdě a taky vlhkost. Radnice městyse věří, že se dělníkům podaří kabát památky opravit. Rekonstrukce by měla začít v červnu. 

„Fasáda trpí zejména tím, že terén okolo budovy je o 70 centimetrů vyšší, než býval v minulosti. To znamená, že základová čára je po zemí a tím pádem se do té zdi dostává vlhkost. Vlhkost se odvětrá, ale s tou vodou tam přijde sůl, která tam zůstává a způsobuje devastaci těch omítek. V ventilačních otvorech nám hnízdí ptáci,“ říká kastelán dřevohostického zámku Jiří Kasperlík.

Nezávislý starosta Dřevohostic Petr Dostál jedná s památkáři, jak fasádu zachránit. „Problematické je to, že je tady vysoká míra zasolení. Projekt, který byl vypracován, nás důrazně nutí k tomu, abychom odsolení řešili. Budou tu provedeny tzv. obětované omítky. Tyto práce budou provedeny dvakrát, možná i třikrát,“ přibližuje starosta.

„Rozpočet je stanoven na částku až 1,2 milionu. Troufáme si to udělat vlastní stavební skupinou, takže odhaduji, že ta částka se bude pohybovat maximálně do sedmi set tisíc,“ uzavírá Dostál.

autor: kra
Spustit audio