Dřív než v minulých letech zahájili někteří zemědělci z Hané sklizeň obilí. Vyjeli do polí, kde dozrál ozimý ječmen

25. červen 2024 10:00

V některých lokalitách na Hané začala první etapa žní. Zemědělci se pustili do sklizně ozimého ječmene. Díky rychlému nástupu jara dozrál dřív než obvykle. Kombajny ho už sečou například na polích v okolí Paseky na Olomoucku.

„Toto je sladovnická odrůda,“ ukazuje z kombajnu Ondřej Přidal, agronom zemědělského podniku Paseka. „ Tohle pole má 16 hektarů, skoro 50 už máme sklizených s výnosem kolem šesti tun a budeme pokračovat, dokud to počasí dovolí,“ dodal s tím, že průměr šesti tun na hektar je průměrný výnos.

Obilí letos podmínky přály. „V naší oblasti pršelo skoro na přání. Měli jsme štěstí, že se nám vyhnuly kroupy, bouřky a tím pádem mělo obilí dost vláhy a tudíž pěkně narostlo,“ pochvaluje si Přidal.

V tomto roce je vegetace dost napřed, a to znamená, že sklizeň začala dřív než obvykle. „Nebyla žádná zima a ta vegetace startovala strašně časně. Řepka květla už někdy přelom březen, duben, to nikdy nebylo. A ten ječmen vymetal taky velmi brzo, někdy koncem května, takže jsme zhruba 7 až 10 dní napřed než v jiných letech,“ zmiňuje Přidal.

Období žní je doba, kdy zemědělská technika vyjíždí nejenom na pole, ale i na silnice. „Prosil bych a apeloval bych na řidiče, když vidí zemědělskou techniku, dávejte pozor jak na sebe, tak na nás, protože nestojí to za to, aby se někomu něco stalo,“ vyzývá agronom.

Řepka květla už někdy přelom březen, duben, to nikdy nebylo.
Ondřej Přidal, agronom zemědělského podniku Paseka

Sklizeň ozimého ječmene by měla být podle agronoma Ondřeje Přidala hotová během tohoto týdne. Pak kombajny postupně vědou taky do polí s řepkou a s dalšími plodinami.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související