Dům plný krajek můžete navštívit ve Sloupnici. Výtvarnice a návrhářka krajek v něm ukazuje své umění

19. prosinec 2018
Česko – země neznámá

Milovníci paličkovaných krajek míří stále častěji do Sloupnice nedaleko Litomyšle v Pardubickém kraji. Do svého rodného domu se tam totiž vrátila jedna z našich předních výtvarnic, návrhářka krajek a učitelka paličkování Marie Poludová. V prvním patře má galerii svých prací a jakési malé muzeum potřeb krajkářek z minulosti a z celého světa. A dveře má pro nadšené zájemce otevřené.

Když se Marie Poludová vrátila do svého rodného domu ve Sloupnici, vzala tam s sebou svá díla i rozsáhlou sbírku paliček, špendlíků a dalších potřeb krajkářek. Má je nejen z podhůří Orlických hor, tradičního krajkářského regionu, kde se tomuto řemeslu naučila, a České republiky, ale z celého světa. 

Marie Poludová patří k předním českým výtvarnicím a návrhářkám krajek. Známá je nejen v centru tradičního krajkářství východu Čech ve Vamberku nebo nedalekém Žamberku, kde dvacet let vyučovala paličkování krajek děti, ale i po celé Evropě. Své krajky vystavovala například v prostorách Senátu v Praze na Malé Straně, v pražském Veletržním paláci a na desítkách dalších míst. Dodnes je možné její krajkové umění spatřit také ve svatební síni v Žamberku nebo ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Její krajky ale putovaly i do zahraničí: Německa, Polska, Slovinska, Portugalska. A tak, když se před pár lety vrátila do svého rodného domu ve Sloupnici, není divu, že se centrum zájmu o její umění přesunulo spolu s ní právě tam. Do Sloupnice zkrátka jezdí od té doby lidé z celé země.

Vláčková, pásková nebo belgická

Práce Marie Poludové zdobí její dům ve Sloupnici v podstatě celý. Je sám o sobě krajkářskou galerií. V horním patře má výtvarnice prostory určené návštěvníkům. Ti tam uvidí ukázky jejích prací, od těch největších, skoro dvoumetrových krajkových obrazů, až po miniatury v podobě paličkovaných šperků.

Zájemcům pak také Marie Poludová ukazuje, jak se paličkovaná krajka vyrábí a jaké druhy existují, včetně toho, co všechno lze paličkováním vytvořit. Třeba i trojrozměrné objekty. Ty z dílny Marie Poludové v podobě květin a jiných prostorových inscenací jsou k vidění ve svatební síni v Žamberku.

Kromě toho má Marie Poludová ve svém domě i sbírku paliček, špendlíků a dalších potřeb krajkářek. Zvláště paličky jsou velmi zajímavé. Každá je úplně jiná, má jiný tvar a třeba i materiál, ze kterého je vyrobena. Portugalské paličky jsou baculatější než ty vamberecké, které Marie Poludová používá. A laika nejspíš zaujmou paličky anglické, které mají také úplně jiný tvar a navíc na koncích různobarevné korálky. I ty ráda Marie Poludová zájemcům ukáže. Nebo je pozve na setkání krajkářek - přástvy, které ve Sloupnici každý rok spolupořádá.

autor: RUS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.