Dům pro řádové sestry s velkou kaplí je výjimečnou stavbou z doby meziválečného rozvoje Prostějova  

Třicátá léta dvacátého století přestavují významnou stavební etapu proměňující tvář průmyslového města. V té době tu vznikla řada funkcionalistických staveb různého účelu.

Domy rodinné, činžovní i budovy pro podniky a veřejné instituce v té době projektoval a na některých se také investičně podílel architekt Eduard Žáček. V roce 1932 navrhl také neobvyklý dům pro řádové sestry a ošetřovatelky v areálu bývalé nemocnice na Brněnské ulici.

Dnes v areálu sídlí Centrum sociálních služeb Prostějov. Výjimečná funkcionalistická stavba se před lety nacházela v neutěšeném stavu, pod oprýskanou omítkou byly viditelné cihly, chybělo sklo v oknech. Dnes fasáda září novotou.

Výrazným prvkem prostého zevnějšku je arkýř kaple s velkým křížem. Jak jsme vás informovali ve zpravodajství: Kraj stavbu v roce 2016 prodal soukromému investorovi, který tam zřídil byty, a teď by ji rád získal pro Centrum sociálních služeb zpět.

Více o této kulturní památce hovoří Jitka Vybíralová Gajdošíková z Muzea a galerie v Prostějově.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.