Elektrárna Dlouhé stráně je v provozu už 30 let. Je to dílo, kterému není co vytknout, říká její vedoucí provozu Ludvík Štrobl
Pochází z Loučné nad Desnou, stavbu přečerpávací elektrárny tak vnímal zblízka od dětství. Pracovat v ní začal v roce 1993 jako elektrikář. Vypadala prý v podstatě stejně jako dnes. „Samozřejmě nějaké zásahy jsme provedli, např. oběžná kola jsou vylepšená a mají větší účinnost. Dělali jsme převíjení statorového vinutí, a taky dost vyrostly stromy okolo,“ vzpomíná vedoucí provozu Ludvík Štrobl.
Čtěte také
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně byla slavnostně uvedena do zkušebního provozu 20. června 1996. Od té doby ji také navštěvují turisté. Prohlédnou si ji nejprve prostřednictvím virtuální reality, až pak následuje procházka do jejích útrob. „Cítím velký respekt před tímto dílem a jeho staviteli,“ přiznává Ludvík Štrobl.
Zjednodušeně elektrárnu, která patří mezi sedm největších divů České republiky a která má elektro, strojní a stavební část, přirovnává její vedoucí k velké powerbance.
Cítím velký respekt před tímto dílem a jeho staviteli.
Ludvík Štrobl
„Když je dostatek elektrické energie, tak se nabíjí přečerpáním vody do horní nádrže, no a když potřebujeme dodávat elektřinu, tak si to na tu powerbanku prostě připneme.“
Poslechněte si kompletní rozhovor s Ludvíkem Štroblem.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.