Eliška Hašková Coolidge: Etiketa není falešná ani povrchní, vychází ze srdce
Život Elišky Haškové Coolidge by mohl být námětem pohádkového příběhu – o dívce, která s maminkou a tříletým bratrem utekla před komunistickým režimem z Československa, aby se ve Spojených státech dostala do nejvyšších pater politiky a stala se asistentkou pěti amerických prezidentů.
Nicméně útěk z Československa nebyl lehký. „Bylo mi osm let. Pamatuju si živě, jak přišlo sedm mužů do našeho domu a řeklo nám, že do dvaceti minut musíme být venku. Tak já si stihla zabalit jen jednu panenku, a tu jsem ztratila v seně ve stodole, když jsme se schovávali na hranici.“
Nakonec se ještě museli rozdělit – sama letěla za otcem do USA, který tady byl původně jen na služební cestě. Ale přišel únor 1948 a on se rozhodl v Americe zůstat. Její matka a bratr odjeli do Londýna. „Já jí to nevyčítám, viděla tam jistotu, musela to být hrozná doba. Osm let jsem ji neviděla. Ale měla jsem úžasnou babičku, která mě vedla a naučila mě všechno, co vím.“
Osmnáct let v Bílém domě
Profesní kariéru začala v Bílém domě. „Měla jsem pohovor na ministerstvu zahraničních věcí, kam jsem se moc chtěla dostat. Vystudovala jsem diplomacii, ale bylo mi řečeno, že bych musela být občanka deset let, a já byla jen sedm. Tak mě odkázali na známého v Bílém domě, který zrovna potřeboval asistentku a že bych byla perfektní. Vzali mě a zůstala jsem tam osmnáct let.“
Přestože si většinou každá nová hlava státu přivede svoje spolupracovníky, ona stále zůstávala. „Po každých volbách jsem musela rezignovat, ale pokaždé přišla nabídka.“ Odešla až s nástupem Ronalda Reagana a dostala se na původně zamýšlené místo na ministerstvu zahraničních věcí. Vypracovala se na šéfku protokolu a nadále zůstala v kontaktu s Bílým domem.
Etiketa není povrchní
Mnoho let také pořádá kurzy o managementu a umění společenského chování. „Zvlášť se zabývám tím, aby si lidé uvědomili, že to není jenom o tom, jak se drží vidlička a co má člověk na sobě. Nejdůležitější je ta vřelost, pozdrav, ohleduplnost. Když se to učí odmalička, tak to s člověkem roste. Proto jsem začala dělat i dětské kurzy, kam zvu i rodiče, aby v tom mohli doma pokračovat.“
Podle ní ohleduplnosti ve společnosti moc není. „Etiketa není falešná, není povrchní, vychází ze srdce. To je důležité si uvědomit a mít pokoru. Tady to 40 let nebylo. Zhrubla čeština. Proto je potřeba se ty věci zase naučit. Je důležité vědět, kdo jsme, jak zapůsobíme na první dojem. Strašně podceňujeme důležitost prvního dojmu.“
Pod kterým prezidentem se jí nejlépe pracovalo? Zažila atentát na J. F. Kennedyho, jak prožívala osudné chvíle? Jakou radu jí dal tatínek? Kde tráví Vánoce a jak mluví se svými vnoučaty? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka