Expozice Vlastivědného muzea Příběh kamene má další přírůstek. Je jím vzácný reliéf z 19. století

13. květen 2017

Vysoký je metr, široký skoro dva a váží půl tuny. Řeč je o kamenném reliéfu z 19. století, který je nově k vidění v historicko-geologické expozici Vlastivědného muzea Olomouc Příběh kamene. Ta v těchto dnech zahajuje svou pátou návštěvnickou sezónu.

„Nacházíme se před kamenným reliéfem. Je zajímavý tím, že pochází z jedné z olomouckých městských bran, které už dnes nestojí. Je z takzvané Františkovy brány. Tato brána stávala na souběhu ulic Koželužské a Vodární od roku 1834 až do roku 1885, kdy byla v souvislosti s rušením olomoucké pevnosti bourána,“ ukazuje kurátorka Markéta Doláková nový přírůstek výstavy Příběh kamene.

Masivní reliéf se po letech dočkal obnovy a v expozici doplnil druhou kamennou desku z Františkovy brány, která je v prostorách Vlastivědného muzea k vidění od roku 2013.

Příběh kamene - vzácný reliéf z 19. století

„Vidíme vytesané válečné trofeje, prvky antické zbroje, je tady přilba ověnčená vavřínovým věncem nebo brnění uprostřed,“ popisuje Markéta Doláková reliéf starobylé kamenné desky.

Ta rozšiřuje sbírku desítek vystavovaných exponátů olomouckého lapidária. Jeho možná největší chloubou je ale paradoxně předmět ze dřeva - říká mluvčí Vlastivědného muzea Olomouc Renáta Fifková: „Takovým zajímavým prvkem je keltský monoxyl z mladší doby železné. Je to loď, která je vytesána z jednoho kusu kmene dubu.“

Sezónní výstava Příběh kamene ale především návštěvníkům nabízí artefakty olomoucké historie. Třeba dvě původní sochy Sloupu Nejsvětější Trojice poničené v roce 1945.