Fakultní nemocnice Olomouc otevřela unikátní nízkoenergetickou kliniku. Stěhuje do ní čtyři oddělení

7. září 2018

Olomoucká Fakultní nemocnice vybudovala podle svého vedení první pasivní kliniku v Česku. Objekt za 400 milionů korun nepotřebuje téměř žádnou energii k vytápění a využívá také dešťovou vodu. Postupně se do budovy přestěhují čtyři oddělení nemocnice.

„Celá ta budova je II. interní klinika, základním oborem je vnitřní lékařství neboli interna, to je taková matka těch ostatních oborů. Dále tady bude oddělení gastroenterologie a oddělení geriatrie,“ vysvětluje přednosta kliniky Ondřej Urban.

Kolem stěn vymalovaných světle fialovou barvou procházíme druhé patro budovy. Uprostřed chodby je tady prosklená sesterna, ze které je vidět na všechny pokoje. „To je jednotka intenzivní péče. Tady budou ty sestřičky u monitorů hlídat nemocné. V každém z těch sedmi boxů bude jeden nemocný, který vyžaduje intenzivní péči,“ popisuje Urban.

Kapacita kliniky je 106 lůžek. Podle ředitele nemocnice Romana Havlíka má každý pokoj své vlastní hygienické zázemí. „Tím, že otevíráme sto lůžek ve standardu dvoulůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením, bezbariérovým, se teprve překlopujeme přes polovinu. Budeme mít těsně nad polovinu lůžek s vlastním sociálním zařízením,“ dodává ředitel.

Budova efektivně využívá denní světlo

Stavbu ve tvaru písmene U s nedalekým urgentním příjmem spojuje padesát metrů dlouhý ocelový prosklený most. Pomocí fasády zkosené kolem oken se architekt Adam Rujbr snažil maximálně využít denní světlo. „Máme tady LED osvětlení, které má v sobě integrovaná čidla na přítomnost osob a na intenzitu denního světla. To znamená, že pokud je v některé části dostatek denního světla, ta umělá svítidla se automaticky ztlumí nebo vypnou,“ říká architekt.

Místo klasické klimatizace zajistí příjemnou teplotu v pokojích a některých vyšetřovnách chlazení přímo ve stropech. Adam Rujbr dodává, že budova má téměř nulovou spotřebu energie na vytápění: „Měrná potřeba tepla na vytápění je 15 kilowatthodin na metr čtvereční na rok, což znamená, že kdyby měl někdo stometrový rodinný domek, zaplatí za vytápění 200 korun měsíčně.“

Jako první se do kliniky přestěhovalo oddělení geriatrie. Pětaosmdesátileté pacientce Evě se v z nových prostorách líbí: „Všechno je to čisťoučké, koupelnu máme hned v pokoji. Máme to tu hezké.“

Stavba za přibližně 400 milionů korun je největší investicí nemocnice za posledních deset let.

autor: mot
Spustit audio