Felix Slováček ml.: Učit hrát na hudební nástroj online opravdu není reálné
Po mamince hercem, po tátovi hudebníkem. „Hrát v přítomnosti otce bývávalo nepříjemný. Hodně nepříjemný. Ale dnes si to vychutnávám,“ říká Felix Slováček mladší.
Na divadle extrovert, doma introvert – tak se charakterizuje syn herečky Dagmar Patrasové a saxofonisty Felixe Slováčka. „Když si vzpomenu na některá dřívější vystoupení, tak táta nešel pro peprné slovo daleko. Máma je taky z muzikantské rodiny, takže je vycepovaná, má nějakou sebereflexi, proto mě taky nechválí a nedělá se za tu hodnou, když to pokazím,“ přibližuje hudebník, jak to chodí mezi jeho nejbližšími. „A vždycky by to mohlo být lepší,“ dodává s úsměvem.
V posledním roce mu covidová doba neumožnila moc pracovat, takže občas musel zajít i na brigádu. „Rozvážel jsem nějaký zásilky, to jsem dělal z nutnosti finanční a z nutnosti dostat se z domu.“ Ale v únoru dostal nabídku učit v Základní umělecké škole v Dobřichovicích. „Budu učit klarinet. Zatím mám čtyři žákyně. Měl jsem s nimi už online výuku, ale to je opravdu nereálné učit na nástroj online. Nevidíte, jak to drží, neslyšíte ten správný zvuk.“
Přiznal, že také zlenivěl a na nástroj sám necvičil tak, jako když jsou rozjeté projekty. „Není ta správná motivace, ale trochu cvičím. A tělo udržuju na zahrádce,“ překvapil Felix Slováček mladší. „Zvelebuju chalupu, kutil ale nejsem. Jsem nadšenec, miluju dřevo a kámen. Něco zvládnu, ale mám tam výbornýho a šikovnýho souseda. Vymyslím projekt, on mi ho předělá, a pak se na to vrhneme.“
Říká se, že kdo umí na klarinet, umí také na saxofon. „Oba jsou to plátkové nástroje, ale ‚čudlíky‘ jsou jinak,“ upřesňuje Felix Slováček mladší, který před lety natočil v karlínském studiu s Big Bandem hit Smells Like Teen Spirit od skupiny Nirvana, kde si střihl i zpěv.
Jak nachytat tatínka na švestkách
Děti slavných rodičů často zápasí se syndromem vyšlapané cestičky. „Nemáte jinou možnost, než hrát dobře. Když budete hrát špatně, všichni vám to dají sežrat. Ale skromně a s pokorou říkám, že táta hraje líp, i když táta by zase řekl, že já už hraju líp. Ale mám tam pořád mezery, vždycky to může být lepší a chci se naučit ještě nějaké techniky.“
S tátou prožívají hudbu, kterou hrají, velmi intenzivně. „Jsme srdcaři, máme u toho zavřené oči a různě se tváříme. Je to náš projev. Jednou jsem mu pustil moji nahrávku, tak zase zavřel oči a prohlásil: ‚Ty jo, to se mi nějak povedlo, kdy to bylo?‘ Tak tehdy jsem ho nachytal.“
Dětstvím Felixe Slováčka mladšího se přirozeně prolínala setkání s celou plejádou naší pěvecké i herecké špičky. Kdo ze známých zpěváků, skladatelů i herců k nim chodil a které muzikanty považuje za fenomenální? Poslechněte si v audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.