Festival loutek, zabijačkové hody nebo adventní tvoření. V našem kraji se o víkendu nudit nebudete

25. listopad 2022

Už víte jak strávíte nadcházející víkend? Možná vás zaujmou naše tipy na několik zajímavých akcí v Olomouckém kraji. 

Olomoucko

Hanácké Vánoce můžete v sobotu zažít v Hanáckém muzeu v přírodě v Příkazích na Olomoucku. Součástí akce, která začíná v deset hodin dopoledne, bude pečení a zdobení perníčků, pouštění lodiček nebo házení střevícem. Prohlédnout si taky budete moct hanácký štědrovečerní stůl.

Především milovníci zabijačkových specialit si přijdou v sobotu na své v areálu přírodního koupaliště Poděbrady nedaleko Olomouce. Konat se tam budou od deseti hodin dopoledne zabijačkové hody. Chybět na nich nebudou jitrničky, jelítka, tlačenka nebo klobásky.

Vánočně nazdobený hrad si můžete v sobotu prohlédnout ve Šternberku. Speciální adventní prohlídky památky se konají od deseti hodin dopoledne.

Přerovsko

Na koncert duchovní hudby v podání Pěveckého sdružení moravských učitelů si můžete v sobotu zajít do kostela Stětí svatého Jana Křtitele v Hranicích. Na vystoupení zazní například skladby Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Koncert začíná v 17:30.

Městský dům v Přerově ožije v neděli v 13:30 Párty při dechovce. Tak pokud máte chuť, přijďte si zatančit a pobavit se. 

Za loutkoherci se můžete v neděli vypravit se svými dětmi do přerovského divadla Kašpárek. Pokud dorazíte, uvidíte tradiční pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Představení začínají ve čtrnáct a šestnáct hodin. 

Prostějovsko

Vánoční výstava s kouzlem betlémů a vůní perníků se koná o víkendu v budově obecního úřadu v Hrdibořicích na Prostějovsku. K vidění na ní budou klasické i mechanické betlémy různého stáří nebo perníkové chaloupky. Pro děti organizátoři připraví Ježíškovu dílničku. V sobotu i neděli je expozice přístupná od dvou hodin odpoledne.

Do centra Prostějova dorazí v neděli v 10:30 Huláni z klímkovického spolku. Ve městě se zastaví na své cestě, která kopíruje trasu vojsk směřujících na bitvu tří císařů u Slavkova. Obyvatele a návštěvníky Prostějova Huláni pozdraví a ukážou jim krátkou ukázku dobového souboje. 

Šumpersko

V mohelnickém kulturním a sportovním centru se od pátečních 15 hodin koná Festival Loutek. Pokud se na něj dnes nedostanete, nezoufejte, přehlídka pokračuje i v sobotu. Zítřejší program nabídne od půl desáté dopoledne představení Kašpárek v pekle, O neposlušných kůzlátkách a Perníková chaloupka. Na vystoupení loutkoherců naváže tvořivá dílna.

Středisko volného času Doris v Šumperku ožije v sobotu v devět hodin ráno Vánočním jarmarkem. Nakoupit si na něm budete moct řemeslné, rukodělné a výtvarné výrobky. Pro děti organizátoři připraví vánoční dílny.

Setkání nad voňavým chvojím, vánočními ozdobami a horkým čajem si můžete v sobotu užít v Penzionu Sýpka v Rovensku na Šumpersku. Od dvou hodin odpoledne se tam budou vyrábět vánoční věnce. Materiál bude připravený na místě, vzkazují organizátoři.

Jesenicko

Zpívání dětí, vystoupení kejklíře, ohňostroj a taky rozsvícení vánočního stromu. To vše vás bude v sobotu čekat v areálu za obecním úřadem v Mikulovicích na Jesenicku. Tradiční vánoční jarmark tam začne v 15:20.

Vánoční trhy si můžete v neděli užít v Jeseníku. Začínají ve dvě hodiny odpoledne na Masarykově náměstí. V 17 hodin se v centru města rozsvítí vánoční strom. Chybět nebude ani kulturní program. 

autor: Von
Spustit audio