Filharmonie Brno zahraje v Carnegie Hall. Pořád to považuju za zázrak, říká ředitelka Marie Kučerová

8. únor 2023

Brněnská filharmonie vyrazila na turné po Spojených státech amerických a o české hudbě a orchestrech se zase bude mluvit. „V Americe jsme nebyli skoro 50 let,“ říká ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Tentokrát jsme vysílali z knihovny Českého centra v New Yorku díky jeho řediteli a našemu bývalému spolupracovníkovi Miroslavu Konvalinovi. S ředitelkou Filharmonie Brno vedl rozhovor brněnský kolega Jiří Kokmotos.

Marie Kučerová je ve funkci deset let a podařilo se jí dovést filharmonii do prestižní Carnegie Hall. „V to jsem ani nedoufala. Americký trh je pro klasický orchestr ten nejnáročnější jak na finance, tak na domluvu. Ve Spojených státech jsme nebyli skoro 50 let. A to, že jsme dnes tady, znamenalo čtyři roky práce.“

Už před pandemií měli v New Yorku první schůzku. „Sondovali jsme, jestli by byl zájem nás sem vypravit. Zaujaly naše programové nabídky, ale zasáhl covid. Zastavilo se plánování, agentura se mezitím rozpadla. Výběr repertoáru pro americké publikum je hodně specifické. Pořád to považuju za zázrak, protože přivážíme hudbu, která není mainstreamová. A třeba to bude pro newyorské publikum objev. Přinášíme naši moravskou hudbu, Bohuslava Martinů a Janáčkovu tvorbu, to tady běžně nezní. Ve druhé půlce zazní newyorská premiéra 12. symfonie Philipa Glasse, jejich nejslavnějšího newyorského žijícího skladatele. A pevně doufám, že autor bude přímo na místě.“

Nafotit si zkoušku? Zapomeňte, šla bych do vězení

Chtělo to mít i dávku štěstí. Philip Glass je podle ředitelky kult a dokáže přilákat i mladé lidi. „Náš pan šéfdirigent je celoživotní přítel a umělecký partner Philipa Glasse a on mu i hodně vděčí za popularizaci a inspiraci ve své symfonické tvorbě. Je tam mimořádný vztah a Carnegie Hall to vzala.“

Podmínky pro vystoupení v proslulé koncertní síni jsou však velmi tvrdé. „Natočit video ze zkoušky pro sociální sítě? Zapomeňte. To je všechno striktně ve smlouvách. Když byste chtěli něco změnit ve smlouvě, neexistuje. Ve smlouvě se nesmí změnit jediné slovo, takže pokud nechcete, čeká tu třicet dalších. Ani já si nemůžu udělat fotku. To bych šla okamžitě do vězení.“

Dostat 90členný orchestr do New Yorku je také poměrně těžký logistický úkol. Američané si svůj trh silně hlídají. „Máme srovnání třeba s Asií. Do Ameriky ale jedete na pracovní víza, nikoli turistická, a už to je náročné. Každý člen výpravy musí být očkován proti covidu, což některé limitovalo, takže tu máme i jiné členy orchestru.“

Co všechno museli absolvovat pro vycestování? Jaká pravidla platí například pro smyčce, které jsou ze vzácných přírodnin? Organizuje Marie Kučerová hudebníkům i volný čas? Jaká další vystoupení po Americe je čekají? Poslechněte si v rozhovoru s Jiřím Kokmotosem.

autoři: Jiří Kokmotos , djo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.