Film Rozbi moje srdce nahlíží do osudů romských žebráků z vídeňského předměstí
Romeo a Julie z vídeňského předměstí – příběh lásky s romskými hrdiny představuje rakouský film Rozbi moje srdce, který měl koncem října českou premiéru na festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest. Rozumět mu však můžeme i bez titulků či dabingu, protože většinou se v něm mluví slovensky. Hlavními hrdiny jsou Pepe a Marcela z romských osad na Slovensku, které jejich osud zavedl za despotickým strýcem Rockym do Vídně, kde mají žebrat, aby splatili dluhy svých rodičů.
„Kde spí a kde jí? Chodil vůbec někdy do školy? Má vůbec přátele a nějakou oblíbenou písničku? A co vlastně dělá, když zrovna nemusí žebrat na ulici?“ Takové otázky si začala klást režisérka Alexandra Makarová po nepříjemném setkání s dvanáctiletým žebrajícím klukem z romské osady na Slovensku, kterého už dříve znala od vidění. Její přemýšlení vyústilo až k natočení filmu Rozbi moje srdce. Slovo má jeho producent Konstantin Seitz.
„Tato komunita žije také ve Vídni a v Rakousku a lidé mají často asociace, že její členové chodí žebrat. A to bylo také popudem ke vzniku tohoto filmu, protože víc o nich nevíme. Režisérka Alexandra chtěla jít hlouběji a zjistit, kdo tito lidé jsou a proč to dělají. Spouštěčem toho všeho se stala situace, kdy seděla v zahrádce jedné kavárny ve Vídni, ke stolu přišel mladičký žebrák, prosil o peníze, a když ho odmítla, začal divoce ve slovenštině klít. Samozřejmě nevěděl, že ona slovensky umí a rozumí mu. To jí přivedlo k tomu, že se o těchto lidech chtěla dozvědět víc. Kontaktovala ve Vídni i policisty, aby zjistila, jaké oni mají zkušenosti a názory. A pak i díky různým cestám na Slovensko jsme se snažili přenést tuto kulturu na filmové plátno, abychom si po zhlédnutí filmu mohli říct: Teď jsem se o tom něco dozvěděl a získal jiný úhel pohledu na tuto kulturu.“
Režisérka Alexandra Makarová se narodila v Košicích, ale ještě v dětství se s maminkou přestěhovala do Rakouska. Romů si ve Vídni všimla až před několika lety.
„Naše režisérka Alexandra Makarová si o tomto tématu hodně let dělala rešerše a podnikla řadu cest na Slovensko, kde mluvila s nejrůznějšími lidmi. Získala si důvěru Romů, kteří se jí otevřeli. Ona sama má slovenské kořeny. A potom se Romové otevřeli i nám. Z těch jejich příběhů jsme vzali různé fragmenty a sestavili je dohromady. Režisérka je zároveň autorkou scénáře, kde z různých vyprávění vytvořila náš příběh.“
Ve třech hlavních rolích mladého Pepeho, jeho milované Marcely a despotického strýce Rockyho vystupují Romové ze Slovenska. Zajímalo mě, jak je filmaři našli.
„To je hodně zajímavý příběh. Alexandra měla takový přístup, že chtěla najít místní herce. Když jsme pak ten projekt dál propracovávali, bylo nám jasné, že chceme pracovat především s laiky. Našli jsme je hlavně pomocí výzev na Facebooku, režisérka pak jela na Slovensko udělat casting, ale nikdo nepřišel. Jindy se zase stalo, že těch lidí přišlo až moc. Takže to bylo hodně dobrodružné. A představitelku té ženské hlavní role jsme našli až hodně pozdě. Máme i čtyři profesionální herce, ale ti jsou obsazeni v menších rolích. Výjimkou je jen role Rockyho, kterou hraje jediný romský profesionální herec ze slovenského Státního divadla.“
Reakce publika na film Rozbi moje srdce popisuje producent Konstantin Seitz takto.
„To bylo hodně zajímavé. Už 25 let dělám hrané filmy, především pro televizi a kina, a tam se často stává, že reakce publika jsou různorodé, protože každý z nás vnímá určitý film jinak. Co se líbí Vám, nemusí se líbit mně. A u tohoto projektu je napínavé, že od úplného začátku jsme dostávali obrovské množství pozitivní zpětné vazby. I když na internetu jsou i negativní reakce. Teď zrovna ten film vozíme na mezinárodní filmové festivaly, a na naší webové stránce je jich už dlouhý seznam. Můžeme být pyšní na to, že teď, v říjnu 2019, rok po uvedení do kin a rok a půl po premiéře v Rakousku, smíme říct: Už jsme s tímto filmem byli skoro na celém světě. Očividně je o toto téma zájem.“
Pro režisérku Alexandru Makarovou je film Rozbi moje srdce zvláštní i v dalším směru.
„To byl její první celovečerní film. Ale debut to byl nejen pro ni, ale i pro další členy štábu, a proto je ten projekt tak zvláštní. Třeba pro mého partnerského producenta Simona Schwarze, což je mimochodem známý herec, to byl první film, kde působil jako producent. Také pro našeho kameramana Georga Weisse to byl jeho první celovečerní film.“
Dodává producent filmu Rozbi moje srdce Konstantin Seitz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.