Finále Poháru rozhlasu ovládla základní škola z Prahy. Jeden titul vybojovalo i olomoucké družstvo

Uprostřed družstvo z olomoucké Základní školy Heyrovského
Uprostřed družstvo z olomoucké Základní školy Heyrovského

Prvotřídní žákovská atletika i s několika českými rekordy, takové bylo finále 50. ročníku Poháru rozhlasu v Olomouci. Soutěži družstev dominovala Základní školy Praha 3 Jeseniova, jejíž žáci vezou domů tři tituly.

Na vítězství starších žákyň Základní školy Praha 3 Jeseniova se podílela také Lucie Krbcová, která sice žádnou soutěž nevyhrála, ale vytvořila si osobní rekordy. Jistotu vítězství svého družstva měla až při vyhlášení výsledků. „Někdo to věděl už předem ze stránek, ale bylo to velké překvapení, protože minulý i předminulý rok jsme byli čtvrtí. Takže jsme se divili,“ komentuje výsledek.

A divil se i vedoucí sportovního střediska na Základní škole Jeseniova Daniel Musil. „Je to pro nás velké překvapení, protože jsme vyhráli Pohár rozhlasu po 30 letech, ne-li více. Vždycky máme nějaké druhé, třetí místo, ale vyhráli jsme opravdu po dlouhé době,“ uvedl Musil.

Finále se zúčastnila žákovská družstva z celé republiky

Zbývající titul v kategorii starších žáků vyhrál tým olomoucké Základní školy Heyrovského. K jeho hlavním oporám patřil Daniel Nevrla: „Je to úžasný pocit. Šli jsme sem s tím, že se umístíme, ale nečekali jsme, že až tak dobře. Jsem fakt šťastný.“

Setkání s českými reprezentantkami

Všichni účastníci finále Poháru rozhlasu si mohli užít i bohatý doprovodný program s vystoupením roztleskávaček a autogramiádou. Vedle mistryně světa v trojskoku Šárky Kašpárkové se jí zúčastnila také výškařská naděje české reprezentace Michaela Hrubá.

„Je to pro ty děti super, je to pro ně motivující. Když zrovna nezávodí, tak se můžou podívat i na něco jiného. My jsme to tak neměli, měli jsme to jako normální závody, nikdo tam víceméně nebyl. Takže si myslím, že se to posunulo dopředu a je to moc dobře,“ říká reprezentantka.

Michaela Hrubá soutěžila ve finále Poháru rozhlasu před pěti lety v Litomyšli. Zkušenosti z této akce má ale také třeba současný fotbalový reprezentant Tomáš Kalas. I tentokrát byli v olomouckém celku fotbalisté, například Erik Raclavský: „Já to beru tak, že je fotbal na prvním místě, ale atletika mě hodně baví a kdyby to nevyšlo s fotbalem, rozhodně bych šel do atletiky.“

Koneckonců rychlost se bude Eriku Raclavskému hodit určitě i v případě, že zůstane u fotbalu.