Flamenco, paella, víno. Španělské rytmy, chutě i vůně nabídne v Olomouci festival Colores Flamencos

26. červenec 2018

V Olomouci začíná Mezinárodní festival flamenca a španělské kultury Colores Flamencos. Patří mezi nejvýznamnější festivaly tohoto žánru ve střední a východní Evropě. Letošní program nabídne koncerty na náměstí, galavečer s madridským souborem, který čerpá i z hip hopu nebo breakdance, a gastronomické večery.

Velká gesta, zpocené tváře, strhující tanec, ale i typické španělské horké počasí. To vše slibuje ředitel festivalu Viktor Šebesta: „Mix rytmů, chutí a vůní, ale i to španělské počasí, protože očekáváme velká vedra, takže si to užijeme opravdu, jako bychom byli někde ve Španělsku.“

Pyšný je především na hosty pátečního galavečera. „Přivítáme madridský soubor Nuevo Ballet Español s představením Titanium, které spojuje prvky klasického flamenca s novými tanečními styly, jako je hip hop, breakdance,“ říká Šebesta.

K flamencovému svátku se může veřejnost připojit i pod širým nebem na Horním náměstí. „Představíme zájemcům a divákům – ale i těm, kteří půdou jenom kolem, protože tady se neplatí žádné vstupné, všechno je zdarma – něco ze španělské kultury. Tam je taková příjemná, uvolněná atmosféra a doplňujeme to o prezentaci dobrých, skvělých španělských vín,“ popisuje ředitel festivalu.

Závěr festivalu Colores Flamencos zajistí v Arcidiecézním muzeu komorní koncert kytaristy Rubéna Parejo. „V současné době je profesorem valencijské konzervatoře a prezentuje tu klasickou španělskou muziku,“ dodává Viktor Šebesta.

Flamenco si může vyzkoušet každý

Po celou dobu festivalu si kdokoliv může flamenco vyzkoušet. Petra Pšenicová se tomuto tanci věnuje dlouhá léta a učí děti i dospělé. Prý je i na Hané o flamenco stále větší zájem. I když rodilí Španělé mají přece jen malý náskok. „To, co oni tam vnímají, ty rytmy, co mají od dětství v rodinách, to je zkrátka to nejlepší. Ale samozřejmě se to dá naučit. Kurzy navštěvují jak děti, tak dospělí, vyhledávají flamenco,“ komentuje Pšenicová.

Desátý ročník festivalu Colores Flamencos doplní tradiční dny španělské gastronomie a také přehlídka španělské kinematografie.

autor: bam
Spustit audio