František Niedl, autor historických románů: Jan Hus byl myslitel, který chtěl vylepšit život obyčejných lidí
František Niedl je oblíbený spisovatel historických románů a detektivních příběhů, který má na svém literárním kontě už téměř třicet knih. Řada jeho románů je věnována době předhusitské a husitské. Zájem o toto období je daný i místy, kde se František Niedl narodil a žije: „Jsem Jihočech, narodil jsem se v Českých Budějovicích, takže v oblasti, kde bylo husitství všude kolem.“
František Niedl vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou a řadu let pracoval jako elektromontér. Později byl i učitelem v autoškole nebo majitelem cestovní kanceláře. Kde se v něm tedy vzala touha psát? „Láska k literatuře byla od malička mým oknem do světa. Také jsem člověk romantický a dobrodružný, takže mě vždy lákala i historie,“ vysvětluje spisovatel, který zkoušel psát své první romány už v době vojenské služby.
Xavera zajímalo, zda jsou pro něj těžší detektivní příběhy nebo historické romány. „Samozřejmě nejtěžší je psát historii. K detektivce si odskakuji, abych si odpočinul, protože psát o historii je těžké. Pokud napíšete něco špatně, už se to nedá vzít zpátky. Já mám takovou úchylku, že co se týče tuzemského prostředí, tak sem zasazuji historické příběhy. S detektivkami utíkám mimo hranice republiky, cítím se tam tak nějak volnější,“ vysvětluje spisovatel.
Co se týká detektivních příběhů, bývá František Niedl jako autor sám často překvapený, jak dopadnou: „Já si nejprve nastíním takovou kostru a rozepíšu si hlavní postavy, které potom nechám žít. Potom už jenom sepisuji, co dělají. Nevodím je jako loutky. Často se stane, že si postava v ději najde úplně jiné místo, než jsem původně zamýšlel. Někdy jsem tím sám překvapený. Myslím, že to je možná i to, co se čtenářům mých detektivek líbí.“
Jan Lucemburský, Jan Hus a Jan Žižka
Z dějin naší země si pro historické romány vybírá František Niedl úseky dějin, které byly pro nás stěžejní. Například dobu Jana Lucemburského: „Ten nastoupil na trůn ve čtrnácti letech a neměl to tady vůbec lehké. Ve škole jsme se o něm učili, že to byl král cizinec, který si sem jezdil jenom pro peníze. Právě jeho obraz jsem se pokusil vykreslit trochu jinak, on to totiž s českou šlechtou také neměl snadné,“ přibližuje spisovatel, o kterém je známé, že je citlivý na ducha popisované doby.
„V knihách musím zachovat ducha doby. Uvádím historické skutečnosti, které jsou dané a ověřené, abych z toho neudělal bulvár. Prostor k fabulaci si nechám u svých hrdinů, kteří nebyli žádní vyšší šlechtici. Jsou to hlavně zemané, o kterých nezůstali téměř žádné psané záznamy, byli to obyčejní lidé. Mezi ně patřil původně třeba i Jan Žižka. „Když vidím základy jeho tvrzky v Trocnově, tak je mi jasné, že zemani byli chudáci, i když my Žižku známe už hlavně jako velitele husitských vojsk. Původně ale patřil mezi tu nejnižší šlechtu, která žila ve velké bídě.“
K samotné době husitství má František Niedl blízko i místem svého života: „Já jsem Jihočech, narodil jsem se v Českých Budějovicích, takže v oblasti, kde bylo husitství všude kolem. Samotného Jana Husa považuji nejenom za náboženského reformátora, ale i za myslitele a člověka, kdo chtěl vylepšit život lidí. On nechtěl vytvořit novou církev, byl to přece katolický kněz. Chtěl ji ale reformovat a myslím, že ani sám nepředpokládal, co z toho všechno vzejde. Chtěl hlavně, aby kněží žili podle přikázání božího. Tedy když kázali vodu, aby sami nepili víno nebo třeba neměli tolik konkubín. To byly věci, které chtěl Jan Hus změnit.“
A je podle spisovatele odkaz Husa ještě dnes pro nás podstatný nebo je to už jenom historická postava? „Život a učení Jana Husa už je dobře prozkoumané a vyčerpané, ten kdo se o tu problematiku zajímá, ten to dobře zná. Ale nemyslím si, že by byl Jan Hus přežitý, byl to někdo, kdo tady něco nastavil a stále je k čemu se vracet. Otázkou zůstává, jestli se vlastně ještě chceme k něčemu vracet. Byla to složitá doba a nebyla v naší historii jediná, ale my jsme jako národ dost odolní. Přiřadil bych nás ke stepní trávě, která se při silném větru ohne, a když vítr přejde, tak se zase narovná.“
Psát o historii je náročné. Můžeme se jenom domnívat, jak budou spisovatelé časem popisovat naši současnost. Pokud vás zajímá, jaký názor na současnou dobu, kdy se ve světě bourají sochy mnoha historických osobností, má František Niedl, poslechněte si záznam celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.