Frgál, tlačenku nebo jitrnici. I to si přejí klienti domova seniorů v Náměšti na Hané jako vánoční dárek

15. prosinec 2023 12:24

Teplé ponožky, knížky, kosmetiku nebo třeba deku si často přejí penzisté, kteří se zapojují do Ježíškových vnoučat, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu. Pravidelně se do něj hlásí taky obyvatelé domova seniorů v Náměšti na Hané. Letos by rádi dostali valašské koláče a speciality z pašíka.

Třiadevadesátiletá Emílie původem z Valašska má nejradši frgály. Právě proto si je přeje jako vánoční dárek v rámci rozhlasového projektu Ježíškova vnoučata.

„Měli jsme velké hospodářský, tak nám lidé chodili vypomáhat. A maminka denně pekla dvacet frgálů a dávala jim to,“ vypráví paní Emílie.

Maminka denně pekla dvacet frgálů.
paní Emílie

V náměšťském domově jsou samí labužníci. Další pochutiny si od Ježíškova vnoučete přeje i sedmašedesátiletý Jan. „Něco ze zabijačky. Kousek tlačenky a dvě jitrničky,“ říká. „Miluju to, mám to rád. Už od děcka,“ dodává.

Senioři z domova v Náměšti na Hané mají z dárků Ježíškových vnoučat radost téměř od začátku projektu. Sociální pracovnice Martina Horáková se do něj snaží zapojovat především ty, kteří nemají příbuzné.

Trvalejší kontakt mezi dárcem a obdarovaným

„Většinou hledáme mezi našimi obyvateli ty, kteří tu rodinu nemají, a chceme, aby se i třeba vytvořil nějaký vztah mezi dárcem a mezi tím naším klientem. Takové případy jsou a vidím v tom ten největší smysl,“ zmiňuje Horáková.

Do projektu Ježíškova vnoučata se zájemci můžou stále zapojit, zatím nesplněná přání seniorů jsou uvedená na webových stránkách projektu.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio