Funkce předsedkyně výboru pro národnostní menšiny v Brně bude uvolněná. Opozice rozhodnutí kritizuje

1. únor 2024

Novou předsedkyní Výboru pro národnostní menšiny města Brna se stala Monika Lukášová Spilková (Piráti). Její funkce bude uvolněná, tzn. placená a na plný úvazek. Opozice rozhodnutí s ohledem na zatížení rozpočtu kritizovala.

Z metodického doporučení ministerstva vnitra vyplývá, že výše měsíční odměny pro předsedu výboru zastupitelstva města nad 200.000 obyvatel činí 99.117 korun.

„Výbor pro národnostní menšiny má v náplni kulturní agendu. Myslím, že je to aktuálně naprosto dominantní téma. Tato složka činnosti se má posílit a předseda nebo předsedkyně se má tomuto úkolu věnovat naplno. Paní Spilková má velmi jasnou představu. Myslím, že dává smysl, aby dostala prostor a posílila kulturní integraci v našem městě," řekl Břetislav Štefan, kterého Spilková ve funkci nahrazuje.

„Podpora národnostních menšin by měla probíhat jak v úrovni dotační politiky, tak v metodickém vedení. Velký smysl dává koordinovat pomoc v marketingové a propagační rovině. Nedílnou součástí by měla být prevence tlumení národnostních konfliktů a vytváření prostoru pro dialog. Jsem připravená rozšiřovat aktivity výboru a pracovat pro Brňáky i pro ty, kteří se Brňáky teprve stanou," řekla Lukášová Spilková.

Opoziční zastupitelka Jana Drápalová (Zelení) uvedla, že klub Zelení a Žít Brno již dříve upozorňoval na to, že v tomto volebním období je nejvyšší počet uvolněných funkcí, což je nadbytečné a zatěžuje to rozpočet. „Nemůžeme podpořit zřízení další uvolněné funkce, byť je to pro oblast velmi důležitou. Tahle funkce ale nikdy uvolněná nebyla," uvedla.

Matěj Hollan (Žít Brno) rovněž zpochybnil, zda tato funkce zabere osm hodin denně. „Výbor je víceméně folklorní spolek, nárazově se tam mohou vyskytnout nějaké záležitosti, ale nelze tam vymyslet práci v hodnotě 100.000 korun měsíčně, kterou by odůvodnilo hrazení z veřejných peněz. Je to trafika proto, aby se Piráti, kteří nejsou v koalici, cítili spokojeně," míní Hollan.

Lukášová Spilková to odmítá. Podle ní předchozí rok s ohledem na konflikt Romů a Ukrajinců ukázal, že situace mezi národnostními menšinami může být vyhrocenější. „Jako u každé politické funkce záleží na tom, jakým způsobem ji konkrétní představitel naplní. Chci se tomu věnovat aktivně a věřím, že agenda tomu bude odpovídat," řekla.

Výbor se za loňské poslední čtvrtletí sešel jednou. Nová předsedkyně chce, aby se scházel minimálně desetkrát ročně. Bývalý předseda Štefan míní, že ve výboru dostatek agendy být může, pokud se tak uchopí. Sám jako starosta městské části Líšeň ale na větší aktivitu prostor neměl.

zdroj: ČTK
Spustit audio